Türkiye’nin zelzele kuşağı üstünde yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Aksoy, fay hatlarının ne vakit zelzele üreteceğinin bilinemediğini söylemiş oldu. Bingöl’ün Yedisu ilçesindeki bölümünün ve Elazığ‘da 24 Ocak‘ta meydana gelen depremin her iki tarafında kalan bölümlerin riskli hale geldiğini özetleyen Aksoy, fayların yerinin ve zelzele üretme potansiyellerinin bulunduğunu, bunlara bakılırsa yapılaşma ve yerleşme alanlarının yapılması icap ettiğini aktardı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ercan Aksoy: Doğu Anadolu fayı suskunluk döneminden aktif döneme geçti
Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yerbilim Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aksoy

“UZUN ZAMANDIR DEPREM MEYDANA GELMEDİ VE RİSK ARTTI”

Prof. Dr. Aksoy, Türkiye’nin zelzele kuşağı üstünde yer almış olduğu için belli aralıklarla zelzele meydana geldiğini belirterek, şunları söylemiş oldu:


“Şimal Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege’deki faylar var. Mesela burada Şimal Anadolu fay hattı ve Doğu Anadolu fay hattı Bingöl’ün Karlıova ilçesinde birleşiyor. Peki bu faylar ne vakit zelzele üretiyor? Kısa sürede yada şu aralıkta zelzele meydana gelebilecek, diyebilmemiz için mesela Doğu Anadolu fay hattı zonu üstünde konuşalım. Karlıova’dan başlıyor, Karataş’a kadar alırsak 700 kilometre. Dolayısıyla pek oldukça parçadan ibaret. Parçalardan oluştuğu için her bir parçanın zelzele tekrarlanma aralığını bilmemiz lazım. Bu nedir? Ne kadar zamanda zelzele meydana getirecek enerjinin birikeceği anlamına geliyor. Bildiğimiz bilgiler oldukça kaba bilgilere dayanıyor. Zira bu faylar üstünde paleosismoloji dediğimiz eski depremlerin tekrarlanma aralıkları, büyüklükleri, nerede meydana geldiği şeklinde konuların detaylı bilgisi yok. Fakat tarihsel dönemlerde yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere bakılırsa Doğu Anadolu fay hattı üstünde birkaç yüzyıl aralıklarla zelzele meydana geldiğini biliyoruz.

“UZUN ZAMANDIR DEPREM MEYDANA GELMEDİ VE RİSK ARTTI”

Bu fay hattı üstünde meydana gelen son büyük zelzele 1905 Malatya depremi olarak geçiyor. Ondan sonrasında orta büyüklükteki depremler var. 2003 yılından itibaren Bingöl depremi, arkasından 2005 Doğanyol-Elazığ çevresinde meydana gelen depremler ve son olarak 24 Ocak 2020 senesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğünde bir zelzele var ki bu da orta büyüklükteki depremlerin üst sınırında yakın bir zelzele. Dolayısıyla Doğu Anadolu fay hattının zelzele düzeninde bir değişim bulunduğunu söyleyebiliriz. Suskunluk döneminden etken döneme geçmiş olduğu söylenebilir fakat ne kadar aralıklarla yeni depremlerin meydana gelebileceğini bilemiyoruz. 2020’nin Haziran ayında Bingöl-Karlıova çevresinde yoğun bir zelzele oldu. Zira fay hatları bu bölgede birleşiyor. Erzincan ile Karlıova içinde Yedisu segmenti adında olan bölümde uzun süreden beri zelzele meydana gelmemiş. Buradan elde edilmiş veriler bu fayın şu aralıkla zelzele üretebildiğini söylediği için bu vakit aşıldığında sismik boşluk var deniyor. Kısaca uzun süreden beri zelzele meydana gelmedi ve risk arttı. Dolayısıyla Yedisu bölümünün ve Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin her iki tarafında kalan bölümlerin riskli hale geldiğini söyleyebiliriz.”

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ercan Aksoy: Doğu Anadolu fayı suskunluk döneminden aktif döneme geçti

“YAPILAŞMA FAYLARA GÖRE YAPILMALI”

Prof. Dr. Aksoy, fayların yerine zelzele üretme potansiyellerine bakılırsa yapılaşma ve yerleşme alanları yapılması icap ettiğini dile getirerek, “Eğer o şekilde yaparsak rahat edeceğiz. Aksi takdirde cevabı net olmayan, ne vakit depremler meydana gelecek, diye bu probleminin yanıtını aramakla boşuna vakit harcamış olacağız. Zelzele gerçeği belli, faylarımızın yeri belli. Yer seçimlerini ve yapılaşmalarımızı bunlara uygun olarak yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ercan Aksoy: Doğu Anadolu fayı suskunluk döneminden aktif döneme geçti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here