HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde, dağlarda yiyecek bulamadığı için ilçe merkezine inen ve bir süredir belediye ekipleri ile tabiat koruma polisleri tarafınca aranan kurt, bugün akşam saatlerinde ilçe merkezine indirilmiş olduğu sırada yakalandı.

Yüksekova’da etkili olan dondurucu soğuklar yaban yaşamını da negatif etkiliyor. Soğuk havalarda yiyecek bulmakta güçlük yaşayan kurtlar da son günlerde ilçedeki Esenyurt, Mısra ve Cumhuriyet mahallelerinde görülmeye başlandı. Akşam ve sabah saatlerinde bilhassa ilçe merkezindeki Cumhuriyet Mahallesi‘ne inen kurt, çevredekilerin endişeli bakışları içinde yiyecek aradı ve bu anlamış olur da cep telefonu kameralarına yansıdı. Bilhassa merkeze uzak mahallelerde yaşayanların endişelenmesi üstüne tabiat koruma polisleri ve belediye ekipleri, derhal harekete geçti. Belediyenin baytar hekimi ve polislerin eşliğinde kırsal mahallelere çıkan takımlar, uzun süre iz sürerek kurt aradı, sadece bulamadı.UYUŞTURUCU İĞNEYLE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİYalnız dolaşan ve gene ilçe merkezine gelen kurt, bugün akşam saatlerinde belediye ekipleri ile tabiat koruma polisleri tarafınca yakalandı. Yüksekova Devlet Hastanesi civarlarında uyuşturucu iğne ile etkisiz hale getirilen kurt, belediyeye ilişkin hayvan barınağındaki kliniğe götürülerek, tedaviye alındı.TEDAVİSİNİN ARDINDAN DOĞAL ORTAMINA BIRAKILACAK

Kurdu bir haftadır aradıklarını belirten Yüksekova Belediyesi Veterineri Doktor Kaçan, “Vatandaşlardan gelen ihbarları anında değerlendiriyorduk. Bugün gelen bir suç duyurusu sonucunda da derhal harekete geçtik. ve aradığımız kurdu, akşam saatlerinde hastane civarlarında belediye ve polis ekipleri ile koordineli bir halde köşeye sıkıştırıp, yakaladık, uyuşturucu iğne ile de etkisiz hale getirdik. Fazlaca şükür hiç kimseye bir zarar vermeden kurdumuzu yakaladık. En büyük endişemiz birilerine zarar vermesiydi. Kurdu serum bağlayıp, antibiyotik verdikten sonrasında ortalama iki hafta klinikte tutacağız. Ondan sonra ise şehirden uzak organik yaşam alanına bırakacağız” dedi.
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı
Yüksekova'da endişe yaratan kurt yakalandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşar KAPLAN


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here