Sürüş, tam konsantrasyon ve sakinlik gerektir. Sadece meydana getirilen araştırmalar, bilhassa büyük şehirlerde vasıta sürücülerinin sürüş esnasında stres yaşadığını ortaya koyuyor. Yoldaki stres faktörlerine karşı önlemler almak, konsantrasyon ve sakinliği korumak ise tüm sürücülerin güvenliği için ehemmiyet taşıyor.

YANLIŞ SÜRÜŞ POZİSYONU

Arabadaki sürüş pozisyonunun yanlış olması, koltuğun doğru ayarlanmaması, direksiyon mesafesi, direksiyonu fazlaca sıkı kavramak benzer biçimde faktörler, konsantrasyon ve sakinliği etkileyerek, stres yaşanmasına niçin olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda vücudu gevşek tutacak doğru pozisyonu almak stresi azaltmaya destek olacaktır.


RAHATSIZ KIYAFETLER VE AYAKKABI

Otomobil kullanırken giyim ve ayakkabı seçimi düşünüldüğünden daha çok öneme haizdir. Vasıta kullanırken sıkı, dar ve konforsuz giyim kombinleri ve ayakkabı seçimleri sürüşü direkt etkilemektedir. Bilhassa gün sonu yoğun trafikte ya da uzun yolculuklarda bu tip giysiler yerine daha rahat giysiler tercih edilmelidir.

ACELECİ DAVRANMAK

Bilhassa yağmurlu ve sisli havaların yanı sıra kar ve buzun hakim olduğu günlerde vasıta kullanırken telaşlı davranılmamalıdır. Anlık acil bir kararın getirileri fazlasıyla negatif olabilmektedir. Vasıta kullanırken telaşlı davranmamak ve varılacak noktaya geç de olsa güvenle varmak düşüncesi her daim akılda olmalıdır.

MOLA VERMEMEK

Sürücüler bitkin yada sinirliyken vasıta kullanmaktan bilhassa kaçınmalıdır. Yaşanmış olan bu tip duygular vasıta kullanırken stresi artıracağı benzer biçimde hem can hem de vasıta güvenliğine yönelik tehlikeleri de artırmaktadır. Bilhassa uzun saatler vasıta kullandıktan sonrasında mümkünse mola verilmelidir. Birazcık dinlenmek hem zihinsel hem de fizyolojik olarak daha iyi hissedilmesini elde edecektir.

TRAFİK KURALLARINA UYMAMAK

Vasıta kullanan tüm sürücülerin trafik kurallarına uyması bir zorunluluktur. Trafik kurallarına uymamak hem vasıta sürücüsünü hem de başkasının can güvenliğini tehlikeye atar ve strese sokar. Trafik kuralları evrenseldir ve bu kurallara uymak vasıta sürücüsüne rahatlık verecektir.

DİĞER SÜRÜCÜLERLE MÜNAKAŞA

Vasıta kullanırken stres yaratabilecek faktörlerden bir diğeri ise akan ya da duran trafikteki öteki sürücülerdir. Bu sürücüler yaşadıkları stres dolayısıyla vasıta camından söz atma, sıkıştırma benzer biçimde faktörlerle civarlarındaki sürücüleri de strese sokmaktadırlar. Böylesi durumlarda bu tip vasıta sürücülerine kulak asılmamalı ve sakinlik her daim korunmalıdır.

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here