Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan'ı kurmaya çalışmıyor

Rusya’dan, Türkiye’nin Orta Asya’ya yönelik politikasıyla ilgili izahat geldi.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye, Büyük Turan’ı uluslar üstü bir varlık olarak yaratmaya çalışmıyor” şeklindeki görüşünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dünyası Meteoroloji Forumu’na bildiri gönderek, “Hem Dağlık Karabağ Savaşı hem de salgın sürecinde yaşadıklarımız, Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışmasının önemini göstermiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

“300 MİLYONLUK ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Erdoğan, mesajının devamında, “Aynı dili konuşan, aynı dine inanan; zamanı bir, kültürü bir, uygarlığı bir, 300 milyonluk oldukça büyük bir aile olduğumuzu bu vesileyle yeniden gördük. Aile fertleri olarak önümüzdeki dönemde aslolan sorumluluğumuz, bu bağları güçlendirmek, aramızdaki iş birliğini daha da ilerletmek olmalıdır.” demişti.

“TÜRKİYE’NİN BÖYLE BİR HEDEFİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Sergey Lavrov’un açıklaması, Erdoğan’ın sözlerinin peşinden geldi. Lavrov’un RBC televizyonuna yapmış olduğu açıklamayı aktaran TASS haber ajansı, Rus bakanın, “Büyük Turan’ı tarihsel anlamda uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye’nin bu hedefi aradığını düşünmüyorum.” söylediğini kaydetti.

Sergey Lavrov, geçmiş dönemde Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan ve sonrasında bağımsız hale gelen ülkelerin bu fikri iyi mi destekleyebileceklerini göremediğini söylemiş oldu.

Lavrov, “Aksine, bu ülkelerin dış politikalarının pratiği, ulusal devletlerini güçlendirmektir.” dedi.

Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #1

“TÜRKÇE İLİŞKİSİ, YETERİNCE NÜFUZ EDİYOR”

Mevzuyla ilgili görüşlerini sürdüren Lavrov, Türkçe konuşan ilişkiler motifinin Türkiye’nin ilgili ülkelerle iş birliğinde yeterince derine nüfuz ettiğine dikkat çekti.

Türk Konseyi’ne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı, “Internasyonal Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY var. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi diye bir yapı da var. Hepsi uzun süredir çalışıyor.” diye konuştu.

Söz mevzusu kuruluşların kendi planları ve etkinliklerinin bulunduğunu belirten Sergey Lavrov, bunun kültürel, dilbilimsel ve eğitimsel gelenekler kanalıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

TÜRK KONSEYİ ÜLKELERİ

Konsey’e üye ülkeler içinde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan bulunuyor. Macaristan ise gözlemci ülke statüsünde yer ediniyor.

Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #2

Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #3

Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #4


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here