Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde, görünüşü peri bacalarını çağrıştıran naturel kaya oluşumları fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Organik, zamanı ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan Mazgirt ilçesi, senenin her döneminde oldukça sayıda vatandaşın uğrak yeri oluyor.


Mazgirt Kalesi ve Bağın Kaplıcaları’nın bulunmuş olduğu ilçede, Oruç köyü civarındaki bir dağın yamacında yer edinen peribacası görünümlü kayalar dikkati çekiyor.

Karlı dağlar ve ormanlar ile bütünleşen bu kaya oluşumlar, fotoğraf tutkunları başta olmak suretiyle yöreyi ziyarete gelenlerden ilgi görüyor.

Fotoğraf sanatçısı Malik Kaya, AA muhabirine, kayaların Kapadokya’daki peri bacalarını andırdığını söylemiş oldu.

Bölgede peri bacalarına benzeyen oldukça sayıda kayanın bulunduğunu belirten Malik Kaya, “Haftanın belirli günlerinde Tunceli’nin çeşitli alanlarına geziler gerçekleştiriyoruz. Kimi zaman karla kaplı Ovacık ilçesine, kimi zaman de ilkbahar havasının yaşandığı Çemişgezek ilçesine yolumuz düşüyor. Bugün de rotamızı Mazgirt ilçemize çevirdik.” dedi.

Kaya, Mazgirt’in doğasıyla görkemli bir ilçe bulunduğunu ifade ederek, “Burası hakkaten oldukça güzel coğrafyaya haiz. Mazgirt Kalesi ve Bağın Kaplıcaları bu ilçede bulunuyor. İlçenin zamanı ve naturel güzellikleri var. Ikimiz de yoldan geçerken dağlık bir alanda peri bacasını çağrıştıran kayalar ile karşılaştık. Birkaç kaç kilometre yürüdükten sonrasında kayaların bulunmuş olduğu alana ulaştık. Kendimi Kapadokya’da hissettim.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sidar Can Eren


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here