Televizyonu kim buluş etti? Tv ne süre, kim buluş etmiştir? Tv uydu aracılığı ile kanalları takip edebilmenizi elde eden elektromanyetik ışınlarla çalışan bir teknoloji ürünüdür. Tv bazı kişiler için eğer olmazsa olmazdır. Dolayısıyla bazı insanların hayatında büyük yer edinmektedir.

TELEVİZYONU KİM İCAT ETTİ?


Televizyonu buluş eden ilk şahıs John Logie Baird’dir. John Logie Baird İskoçyalı bir mucittir.

Tv İlk Olarak Ne Vakit, Iyi mi İcat Edilmiştir?

Tv günümüzden ortalama 100 yıl ilkin 1925’li yıllarda buluş edilmiştir. Daha ilkin de pek oldukca icat eden televizyona benzer prototipli cihazlar üretmiştir. Fakat üretmiş oldukları bu prototipler başarısızlıkla sonuçlandığından dolayı icat eden John Logie Baird tarafınca günümüzde ki halini alan prototip üretilmiştir. Bu yüzden Televizyonun mucidi olarak John Logie Baird kabul edilir. İlk tv prototipi bu şekilde İngiltere ülkesinde üretilmiştir. Hareketli görüntülü tek renkli bir halde oynatılması amacı ile Tv üretilmiştir. Icat eden İskoç John Logie Baird elektromanyetik ışıklarla ile beraber renksiz bir halde üretmiş olduğu Tv kısa süre içinde Dünya’ya yayılmıştır.

Televizyonun Tarihçesi

İlk tv prototipi 1884 senesinde üretilmiştir. Paul Nipkow tarafınca üretilen prototip başarısızlıkla sonuçlandı ve çalışmadı. Tasarlamış olduğu tv yalnız tasarım olarak yer aldı. Hemen sonra tv 1897 senesinde yeniden Karl Ferdinand Braun tarafınca üretildi. Karl Ferdinand Braun üretmiş olduğu tv katot ışınları ile çalışıyordu. Üretmiş olduğu katot ışınlı tv, tv teknolojisinin gelişmesini sağlamış oldu. Üretilen bu tv Braun tüpü olarak da adlandırıldı. Hemen sonra 1900’lü yıllarda tv sözcüğü ilk kez kullanıldı. Peşinden burada televizyonlar sergilendi. Sergilenen televizyonların hepsi mekanik televizyonlardan oluşuyordu.

Katot ışınları ile üretilen ilk tv yardımıyla günümüze kadar gelen LED TV ve LCD TV teknolojisi ortaya çıkmış oldu. Tv üretilmiş olduğu tarihten itibaren süratli bir halde gelişime uğramış ve günümüzdeki halini almış oldu. Böylelikle tv teknolojisinin günümüze gelmesini elde eden 3 şahıs bu teknolojiyi kısa sürede tüm Dünya’ya tanıtmış oldu. Bu şekilde tv artık insanların vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Dünya’da pek oldukca değişik tipte tv üretilmektedir.

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here