ABD’nin Teksas eyaletinde görülen sert kış koşulları eyalette yaşayanları elektriksiz bırakmış, günlük yaşam negatif etkilenmişti.

Hava sıcaklıkları normale dönmeye başlasa da yaşam Teksaslılar için düzgüsel akışında ilerlemiyor.

ABD merkezli Axios web sitesi, zamanı kış fırtınalarının eyaleti yedi gün süresince elektriksiz bıraktığını, Teksas’ın çoğuna tekrardan elektrik verilmeye başlandığını sadece milyonlarca insanoğlunun temiz suya erişemediğini aktardı.

TEKSAS’TA 8.8 MİLYON KİŞİ SU SORUNU YAŞIYOR

Teksas Çevre Kalitesi Komisyonu, ortalama 8.8 milyon insanoğlunun yada eyalet nüfusunun kabaca üçte birinin su kaynaklarıyla ilgili sorunları bulunduğunu bildirdi.

Eyaletteki su krizi karşısında halkın gereksinimleri, besin bankaları ve gönüllüler tarafınca dağıtılan şişelenmiş suyla giderilmeye çalışılıyor.

Helikopterler, kamyonlar ve uçaklarla 3.4 milyondan fazla şişe su Teksas’a gönderildi. Teksas Valisi Greg Abbott, “Milyonlarcası daha teslim edilecek.” dedi.

Teksas’ta su krizi devam ediyor ViDEO

Teksas ta su krizi devam ediyor #1

ELEKTRİK FATURALARIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA

Teksas’taki yetkililer, eyaletteki yaygın elektrik kesintilerinin sebepleri ve kış fırtınalarının peşinden yükselen faturalar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Milyonlarca Teksaslının geçen haftaki fırtınalarda elektrik ve su yitirilmesine uğramış olduğu, sonrasında ise toptan elektrik fiyatlarının megavat saat başına ortalama 50 dolardan 9 bin dolara yükseldiğine dikkat çekildi.

Bazı Teksaslıların bu ay şimdiye kadar 17 bin dolara varan faturalarla karşı karşıya kalmış olduğu kaydedildi.

TEKSASLILAR TEPKİLİ: BU ADİL Mİ

Eyalette yaşayan bir şahıs, gelen elektrik faturasını toplumsal medya hesabından paylaşarak, “120 metre kare ev kullanıyorum ve faturam bu. Bu adil mi? Yalnız tüm 2020 yılı için 1200 dolar ödemiştim.” diye yazdı.

Söz mevzusu kişinin paylaşmış olduğu son faturada 1-18 Şubat tarihlerinde toplam 3 bin 801 dolarlık bir meblağ olduğu görüldü.

Teksas ta su krizi devam ediyor #2

Teksas ta su krizi devam ediyor #3

“ELEKTRİK KURULU ŞEFFAF DEĞİL”

Vali Abbott, eyaletteki Elektrik Güvenilirlik Kurulu’nu (ERCOT) saydam olmamakla suçladı. Sadece, söz mevzusu kurulun Abbott’ın liderliği altında çalmış olduğu iddia ediliyor.

Abbott, Teksaslıların elektrik faturalarındaki “mantıksız ani artışlarla” karşılaşmaması için çalıştıklarını beyan etti.

5 MİLYON DOLAR TOPLANDI

Teksas Kamu Hizmetleri Komisyonu, elektrik faturalarıyla ilgili ödeme yapılmaması sebebiyle kesintileri durdurdu.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Teksas yardım fonu için bağış toplama çabalarının 5 milyon doları bulduğunu söylemiş oldu.

Teksas ta su krizi devam ediyor #4

ABD BASINI: TEKSAS ENERJİ DÜZENLEMESİNE AYKIRI DAVRANDI

New York Times gazetesi, Teksas’ın karşı karşıya kalmış olduğu enerji sorununu mercek altına aldı, “Teksas, son 120 senedir petrol ve gaz ticareti üstüne inşa edilmiştir.” denildi.

ABD’nin önde gelen enerji üretici eyaleti olan Teksas’ın dünyada enerjisi bitebilecek son yer şeklinde görünmüş olduğu, sadece bu durumun geçen hafta meydana geldiği kaydedildi.

Teksas’ın, eyaletler arası elektrik şebekelerine katılmayı reddettiği ve enerji düzenlemesine aykırı davranılmış olduğu açıklandı.

Teksas ta su krizi devam ediyor #5

Teksas ta su krizi devam ediyor #6

Teksas ta su krizi devam ediyor #7

Teksas ta su krizi devam ediyor #8

Teksas ta su krizi devam ediyor #9


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here