Teheccüd namazı hakkında informasyon almak isteyenler, teheccüd namazı iyi mi kılınır, namazı ne zamana kadar kılınır, teheccüd namazının fazileti nedir, teheccüd namazı vakti, teheccüd namazı fazileti, teheccüd namazı kaç rekat, teheccüd namazı duası, teheccüd namazı ne süre kılınır, teheccüd namazı iyi mi kılınır hangi dualar okunması mümkün ve teheccüd namazı nedir benzer biçimde mevzuları araştırıyor. Teheccüd namazı ne süre kılınır? Iyi mi kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

TEHECCÜD NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Teheccüd namazı; müslümanlara sünnet ve müstehap olan, gecenin 3’te ikisi geçtikten sonrasında kılınan ve imsak vaktine kadar kılma süresi olan fazlaca mühim bir gece namazıdır.


TEHECCÜD NAMAZI NASIL KILINIR?

Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonrasında kalkılıp gece kılınan nafile bir namazdır. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyleki buyurmuştur:

“Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Tanrı’ı fazlaca zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18)

Başka bir hadiste de, “Farz namazlardan sonrasında en faziletli namaz gece namazıdır” (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyrulmuş olması, gece kılınan nafile namazların gündüz kılınanlardan faziletli olduğuna işaret etmektedir.

Bunun benzer biçimde sözlü teşvikleri yanında fiilen de Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu namazı sürekli kılmaya emek vermesi, teheccüd namazının bizim için sünnet bulunduğunu göstermektedir (İbnbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 467-468). Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonrasında vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonrasında uyanıp bir süre gece namazı kıldıktan sonrasında vitir namazını ve sonrasında da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

Teheccüd namazı kılacak şahıs, “Niyet ettim Tanrı rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât içinde çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla beraber, dileyen kimse daha çok da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir merhaba vermek daha faziletli olmakla beraber, dört rekâtta da merhaba verilebilir (İbnbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 468-469).

İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme benzer biçimde namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, yeniden niyet etmek gerekmez. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonrasında “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” okunması mümkün. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında ilkin “Sübhâneke” okunması mümkün, sonrasında “Eûzü besmele” çekilir ve Fâtiha suresi okunması mümkün.

Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

TEHECCÜD NAMAZI NEDİR?

Yatsı namazının peşinden fecre kadar geçen süre içinde uykudan kalkıp namaz kılma ve bu süre zarfında kılınan nâfile namaz, gece namazı.

Teheccüd namazının faziletlerini Peygamber Efendimiz’den rivayet edilmiş olduğu benzer biçimde fazlaca hayırlı bir namazdır.

“Farz namazdan sonrasında en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir.” (Tecrid-i Sarih Terc. IV, 16).

Kur’an-ı Kerim’in “Secde, 32/16-17”, “Ahzab, 33/35”, “İsrâ, 17/79” ayetlerinde teheccüd namazının faziletleri ve gerekliliği ifade edilmiştir.Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here