İlçeye bağlı Beyoğlu Mahallesi’nde yaşayan 41 yaşındaki üç çocuk anası Aden Polat, 2014’te televizyonda izlediği programdan etkilenerek evinin bir odasında istiridye mantarı yetiştirmeye karar verdi.

TALEP ARTINCA İŞLERİ BÜYÜTTÜ

Ürettiği mantarları arkadaşlarına armağan eden Polat, ürünleri beğenen yakınlarının tavsiyesiyle manav ve marketlere satış halletmeye başladı. Taleplerin artmasıyla 2017’de işini büyütmeye kabul eden Polat, kentteki elektrik dağıtım şirketinde işçi olarak çalışan eşinin de desteğiyle tesisini 100 metrekarelik bir alana taşıdı.


Hobi olarak mantar üretimine başlayan kadın girişimci talebe yetişemiyor

BAŞARISIZ DA OLSA PES ETMEDİ

Polat, üretime başladığı ilk yıl başarısızlığa uğradığını sadece bunun kendisini yıldırmadığını söylemiş oldu. Hatay’dan hazır aldıkları ve tesisin içine yerleştirdikleri mantar kompostlarına çocuk şeklinde baktıklarını ifade eden Polat, ortalama 45 gün sonrasında ise ilk verimi aldıklarını dile getirdi.

Hobi olarak mantar üretimine başlayan kadın girişimci talebe yetişemiyor

AYDA 45 BİN TL KAZANIYOR

Senenin bir tek üç aylık kış döneminde üretim yaptığını özetleyen Polat, bu süreçte elde etmiş olduğu ortalama 4 ton mantardan aylık 45 bin lira kazandığını belirtti. Bir sonraki yıl daha da azmettiğini ve eşiyle Antalya’ya gidip oradaki üreticilerden destek alarak kendisini daha da geliştirdiğini özetleyen Polat, “Şükürler olsun şu anda yüzde 100 verim aldık. Hobi olarak başladığım işimde şimdi marketlere iş yetiştiremez hale geldim. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Bundan dolayı tesisimizi büyütmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

KİLOSUNU 20 LİRAYA SATIYOR

Polat, kentin ilk hanım mantar yetiştiricileri içinde yer aldığını aktararak imkanlar dahilinde işlerini daha da büyütmek için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söylemiş oldu. Hedefinin bölgenin en büyük mantar yetiştiriciliği tesisini oluşturmak olduğuna işaret eden Polat, mantarın kilogramını toptan 13, perakende olarak ise 15 ile 20 lira içinde sattığını sözlerine ekledi.

Taleplere yetişemiyor! Televizyonda görüp başladığı işten ayda 45 bin TL kazanıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Çakmak
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here