İçişleri Bakanı Süleyman Asil TBMM’de yapmış olduğu Gara bildiriminde, HDP’li bir bayan milletvekilinin Gara’ya gittiğini açıklarken, bu isim merak mevzusu olmuştu.

“TELEFON NUMARASI HDP’Lİ ESKİ MİLLETVEKİLİNE AİT”

Dün katılmış olduğu canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Asil, mevzuyla ilgili olarak gelen soruya teslim olan bir teröristin ifadesi ile cevap verdi. Asil, “2017’de terör örgütüne katılan biri, bir süre ilkin bizlere teslim oldu. Terör örgütlerinin korkusu, bizim bu kişilerle yaptığımız mülakatlardır. 2017’de öncelikle Nusaybin ve Kızıltepe’ye geliyor, toplumsal medyadan tanıştığı birinin ikna etmesiyle beraber terör örgütüne katılıyor. Arkasından kendisine bir telefon numarası veriliyor, o da HDP eski milletvekili Hatice Dev gibi’a ilişkin. Dev gibi’ı arıyor ‘terör örgütüne katılmak isterim’ diyor. Dev gibi’ın telefonda bu şekilde şeyler konuşulmaz çıkışı sonrası buluşuyorlar ve gidip bir süre onunla kalıyor. Arkasından terör örgütüne katılıp Gara’da eğitimlerini alıyor” dedi.


GARA’YA GİDEN İSİM DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR

Açıklamasına devam eden Bakan Asil, “En sonucunda Gara’dan Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Gara’dan birisiyle beraber otomobile biniyorlar. Tarafındaki diyor ki ‘bunu tanıdın mı?’, ‘Hayır tanımadım’ diyince bu Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor” ifadelerine yer verdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu vaka gündeme bomba şeklinde düşerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan soruşturma başlatıldı.

AÇIKLAMA İHBAR KABUL EDİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, “20.02.2021 tarihinde ulusal bir tv kanalında gösterilen programda, PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarının bulunmuş olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca operasyon meydana getirilen Irak’ın Gara bölgesine gittiği açıklanan Halkların Demokratik Partisi 27’nci Dönem Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında, meydana getirilen açıklamalar suç duyurusu kabul edilerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan soruşturma başlatılmıştır” denildi.

TAŞDEMİR İLK AÇIKLAMAYI SOSYAL MEDYADAN YAPTI

Asil’ya toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım ile cevap veren Taşdemir, “Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir izahat yapmış oldu. Bunun dev gibi bir yalan ve karacılık bulunduğunu göstereceğiz” dedi.

Son Dakika: Savcılık, İçişleri Bakanı Soylu'nun Gara'ya gittiğini açıkladığı HDP'li Dilan Taşdemir için soruşturma başlattı
Son Dakika: Savcılık, İçişleri Bakanı Soylu'nun Gara'ya gittiğini açıkladığı HDP'li Dilan Taşdemir için soruşturma başlattı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here