İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Marie Tumba Nzeza ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

İtalya Dışişleri Bakanlığınin, Twitter hesabından meydana getirilen paylaşımda, İtalya’nın bu ülkedeki büyükelçisi Luca Attanasio’nun, güvenlik görevlisi Vittorio Iacovacci’nin yaşamını kaybetmiş olduğu Birleşmiş Milletler (BM) konvoyuna yönelik saldırının arkasından iki bakanın akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı.

Söz mevzusu paylaşımda, Bakan Nzeza’nın, Büyükelçinin öldürülmüş olduğu olayın dinamikleri ve sorumlularını ortaya çıkarmaya yönelik İtalyan yargısıyla tam iş birliği sağlanması yönündeki İtalya’nın talebini kabul etmiş olduğu ifade edildi.

Di Maio’nun bugün ek olarak ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile bir telefon görüşmesi yapmış olduğu, Blinken’in Attanasio’nun öldürülmesi dolayısıyla taziyelerini ilettiği kaydedildi.

Ayrıca, İtalya Başbakanlığı da öldürülen Büyükelçi Attanasio ve güvenlik görevlisi Iacovacci anısına bayraklarını yarıya indirdi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde WFP konvoyuna hücum

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki Goma ve Bukavu kentleri arasındaki yolda, mahalli saatle 10.00 sularında, BM Dünya Besin Programına ilişkin bir konvoya yönelik hafifçe silahlar kullanan bir grup terörist tarafınca hücum gerçekleştirilmişti.

Vakada, İtalya’nın 2017’den beri KDC nezdindeki büyükelçisi 43 yaşındaki Luca Attanasio, güvenlik görevlisi Vittorio Iacovacci ve WFP şoförü yaşamını kaybetmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sulh SeçkinKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here