Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün mühim bir imtihan verdiğini belirterek, 2021 yılının firmalar için para kazanma değil, pazar kazanma yılı olacağı öngörüsünde bulunmuş oldu.

Birlikten meydana getirilen açıklamaya nazaran Gündemir, geçen senenin haziran ayından itibaren sektör ihracatında kademeli artışların yaşandığını hatırlattı.


Salgına karşın senenin son aylarındaki bu artışın, ilk yarıdaki gerilemenin etkilerini hafiflettiğine değinen Gündemir, sektörün geçen yıl dış satımının 2019’a nazaran yüzde 3,1 gerilemeyle 17,1 milyar dolar bulunduğunu aktardı.

Aynı dönemde UHKİB’in ihracatının da ortalama yüzde 8 artışla 738,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Gündemir, “Ocak ayında 66,6 milyon dolar ihracat gerçekleştiren birliğimizin ihracatındaki artış oranı yüzde 10,32 oldu. Sadece sektör ihracatındaki artışın büyük bölümünün pariteden kaynaklı bulunduğunu da belirtmekte yarar var.” ifadelerini kullandı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün büyük bölümünün, salgın döneminde devletin verdiği destek sunar, süratli hareket edebilme kabiliyeti ve koruyucu maske şeklinde alanlarda üretime ağırlık vererek ayakta kalabildiğini kaydeden Gündemir, 2021 yılının, fırsatları olmasıyla birlikte riskleri de barındırdığını altını çizdi.

Gündemir, iki çeyrek sürmesi beklenen salgının bir yılı geride bıraktığını, bunun da pazarda bir açlık meydana getirdiğini belirterek, şöyleki devam etti:

“Pandemi döneminde yurt içinde mağazalar kısıtlı olsa da çalışmalarını yapabildi. Sadece Avrupa’da durum fazlaca değişik. Orada tamamen kapalılar. Aşının bulunması ve her ne kadar istenen hızda olmasa da aşılama çalışmalarından sonrasında mart-nisan aylarında pazarların tekrardan açılması umut ediliyor. Bir ihtimal 2019 yılı şeklinde canlı olmayabilir sadece gene de hareket görülür. Bu şekilde bir durum Türk firmaları için fazlaca mühim bir fırsat yaratacaktır. Konteyner krizi sebebiyle AB’nin Uzak Doğu pazarından tedariki daha da güçleşecek. Biz tırlarla ihracatımızı kolaylıkla yapabiliyoruz. Hem pazara yakınlığımız hem de süratli üretim bizi bir adım öne çıkaracak.”

“İhracatçılar olarak devamlı istikrarlı kurdan yanayız”

Nüvit Gündemir, döviz kurlarındaki süratli dalgalanmanın ihracatçının karşısına çıkan en büyük risk bulunduğunu altını çizdi.

İhracatçılar olarak devamlı istikrarlı kurdan yana olduklarına işaret eden Gündemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Süratli yükselmeler de süratli düşüşler de bizim için mesele. Doların 6 liradan 8,5 liraya çıkması durumunda derhal ihracatçıların fazlaca mutlu olduğu, iyi para kazanılmış olduğu görüşü ortaya atılıyor. Oysa ki öyleki değil. Bizim de ham madde fiyatlarımız yükseliyor. Ham madde tedarikinde problemler yaşıyoruz. Bu şekilde olunca pazara yakın olmak, süratli üretim şeklinde avantajlarımız da bir işe yaramıyor. Rekabet şansımız azalıyor. Öte taraftan döviz hızla yükseldiği vakit büyük mağaza zincirleri olan müşterilerimiz derhal indirim istiyor. Organik olarak pazar kaybetmemek için hayır diyemiyorsunuz. Dövizin süratli düşmesi ise başlı başına bir mesele. Ham maddesini yüksek fiyattan alarak ürettiğin ürünü daha düşük fiyatla satmak zorunda kalıyorsunuz. Buna bağlı olarak ileriye dönük siparişler için fiyat vermekte zorlanıyorsunuz.”

Gündemir, birçok sektör şeklinde hazır giyim ve konfeksiyonda da 2021’in, dirençlerinin kontrol edileceği bir yıl olacağını belirtti.

Firmaların yaşayabilmesi için kar etmesi gerektiğine değinen Gündemir, “Bu yıl bir ihtimal kısa vadede doğacak fırsatlardan para kazanılabilir sadece o da kısa süreli olur. Bana nazaran kısa vadeli fazlaca kazanmak yerine uzun solukta kazanmayı amaçlamak daha doğru. Bundan dolayı bu işler artık ilişki yönetimi oldu. İlişki yönetimi ve hizmet kalitesi ile pazar kazanmak ve bunun sonucunda da uzun dönemde para kazanmak en kalıcı başarı faktörümüz olabilir. 2021 firmalar için para kazanma değil, pazar kazanma yılı olacak.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Cem Şan


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here