Somali’nin Jubaland ve Puntland eyaletlerinin başkanları, 8 Şubat’ta vazife süresi dolan Muhammed Abdullah Fermacu‘yu, Cumhurbaşkanı olarak tanımadıklarını deklare etti.

Söz mevzusu açıklamalar, Cumhurbaşkanı Fermacu’nun 17 Eylül 2020’de varılan antlaşmanın uygulanarak, ortak seçim takvimi belirlenmesi için eyalet başkanlarını Mogadişu‘ya çağırmasının arkasından geldi.


Jubaland eyaleti başkanlığından meydana getirilen açıklamada, cumhurbaşkanının vazife süresinin dolduğu ve Fermacu’nun seçim görüşmelerinin haricinde kalması gerektiği belirtilerek, “Tüm siyasal paydaşların seçime güvenebilmesi için Cumhurbaşkanı’nın, seçim sürecinde görevi olmamalıdır.” ifadesi kullanıldı.

Puntland Eyalet Başkanı Said Abdullah Deni ise dün akşam bir tv kanalında yapmış olduğu açıklamada, Fermacu’ya güvenmediğini vurgulayarak, “Fermacu ile görüşmek için Mogadişu’ya gitmeyeceğim.” dedi.

Somali anayasasında, meclis onayladığı takdirde yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar mevcut cumhurbaşkanının görevine devam etmesine izin veriliyor.

Mogadişu’da gerginlik devam ediyor

Somali’de cumhurbaşkanlığı seçiminin 8 Şubat’ta yapılamaması sebebiyle yönetim ve karşıcılık içinde gerilim artmaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanı, düzenlemeler mevzusunda muhalefetle uzlaşma sağlanamadığı nedeni öne sürülerek seçimin planlanan tarihte yapılamadığını savunmuş, karşıcılık ise Fermacu’nun görevini devretmek istemediğini iddia etmişti. Muhalefetin, halktan sokağa çıkmasını isteyen çağrıları ise kafi desteği bulamamıştı.

Ülkede, 19 Şubat’ta cumhurbaşkanı adayları Şerif Şeyh Ahmed ve Hasan Şeyh Mahmud’un başkentte kaldıkları otelin çevresinde, Ahmed’e bağlı milislerin güvenlik güçlerini bölgeden uzaklaştırmak istemesi üstüne, silahlı çatışma çıkmış, 2 asker yaşamını kaybetmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Tufan Aktaş


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here