Lübnan Güçleri Partisi, Birleşmiş Milletlerden (BM), Beyrut Limanı‘nda 4 Ağustos 2020’de meydana gelen patlamayla ilgili internasyonal bir araştırma komitesi kurulmasını talep etti.

Beyrut Limanı’ndaki patlamanın soruşturulması görevinin yargıç Fadi Savvan’dan alınmasının arkasından Semir Caca’nın başkanlık etmiş olduğu partiden yazılı izahat yapılmış oldu.

Açıklamada, parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten patlamayla ilgili araştırma komitesi kurulmasını talep eden dilekçenin, Lübnan’daki BM Hususi Koordinatör Yardımcısı Necat Rüşdi ile İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine sunulmuş olduğu açıklandı.

Söz mevzusu adımın, halkın, mahalli soruşturmayla gerçeklerin ortaya çıkarılabileceğine inancını yitirmesi sebebiyle atılmış olduğu kaydedildi.

Parti milletvekillerinden George Okais ise düzenlemiş olduğu basın toplantısında, tüm partiler ile sivil cemiyet kuruluşlarını bu taleple ilgili olarak kendilerine katılmaya çağırdı.

BM’den bu şekilde bir talepte bulunmanın Lübnan egemenliğine halel getirmeyeceğini korumak için çaba sarfeden Okais, “Egemenliği ihlal eden durum, amonyum nitratın ülkeye sokulması ve limanda hiçbir denetim olmaksızın bekletilmesidir.” dedi.

Lübnan Temyiz Mahkemesi 18 Şubat’ta, eski Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Gazi Zuaytir’in talebi üstüne Beyrut Limanı’ndaki patlamanın soruşturulması görevini yargıç Fadi Savvan’dan almıştı.

Mahkemenin sonucu, Beyrut Limanı’ndaki patlamada yaşamını kaybedenlerin yakınlarının da aralarında bulunmuş olduğu onlarca şahıs tarafınca protesto edilmişti.

Hakkaniyet Bakanı Marie-Claude Najm ise 19 Şubat’ta soruşturmaya yargıç Tarık el-Baytar’ı atamıştı.

Beyrut Limanı’ndaki patlama ve soruşturma süreci

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı maddelerin bulunmuş olduğu bir depoda ilkin yangın çıkmış, arkasından tüm kenti sarsan oldukça kuvvetli bir patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 senedir limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada ortalama 200 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama sebebiyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Patlamayı soruşturan yargıç Fadi Savvan, 10 Aralık’ta Başbakan Hassan Diyab’ın yanı sıra eski Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanları Gazi Zuaytir ile Yusuf Finyanus’u, “yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına neden olan dikkatsizlik ve kusur” ile suçlamıştı.

Başbakan Diyab ve eski bakanların “görevi dikkatsizlik” ile suçlanması ülkede münakaşa mevzusu olmuştu.

Yargıç Savvan, 17 Aralık’ta eski bakanların kendisine karşı Başsavcılığa yapmış olduğu müracaat üstüne soruşturmayı geçici olarak durdurma sonucu almıştı.

NNA, 12 Ocak’ta Internasyonal Polis Teşkilatının (Interpol), Beyrut Limanı’ndaki patlamaya sebep olan amonyum nitrat maddesinin taciri Portekiz uyruklu bir kişinin yanı sıra kimyasal maddeyi Lübnan’a ulaştıran MV Rhosus adlı geminin sahibi ile kaptanı için kırmızı bülten yayımladığını duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gülşen TopçuKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here