Şehit aileleri, muharip ve malul gaziler, 65 yaş üstü tüketiciler ve yüzde 40’ın üstünde engeli bulunduğuna ilişkin sıhhat kurulu raporunu görevli tedarik şirketine ibraz eden abonelerin elektriği, tek bir kullanım yerine ilişik faturalarını aralıksız olarak yıl içinde minimum 3 dönem süresince zamanında ödememesi durumunda ve firmanın kesinti yapılacağına ilişkin tüketiciyi bilgilendirdiğinin ispatı halinde kesilebilecek.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Buna nazaran, elektrik piyasasında tüketiciler e-Devlet ve şirketlerin kurumsal yazışma kanalları üstünden sözleşme kurabilecek yada sözleşmelerini sonlandırabilecek. Tüketici, el yazısıyla atılan imza ve güvenli elektronik imza ile de sözleşme yapabilecek.

Sözleşme kurulma aşamasında istenilen güvence bedelini konut tüketicisi ilk 2 faturaya yansıtılmak suretiyle 2 taksitte ödeyebilecek. Sözleşmesi sonlanmış tüketiciler güvence bedeli kalıntı alacaklarını görevli tedarik şirketinin web sayfasında sorgulayabilecek.

Bankalarla direkt borçlandırma sistemi anlaşması olan konut dışı tüketicilerden güvence bedeli talep edilmeyecek.

Görevli tedarik şirketi ile sözleşme imzalayan tüketicinin güvence bedeli, tesisin yada kullanım yerinin gücü dikkate alınarak tüketici grupları itibarıyla kilovat başına belirlenen birim karşılık üstünden hesaplanacak. Güvence bedelleri, TÜİK tarafınca piyasaya sürülen TÜFE değişiklik oranları da dikkate alınarak kurul kararıyla belirlenecek. Kurul lüzumlu görmesi halinde her bir görevli tedarik şirketi için değişik güvence bedelleri belirleyebilecek.

Kaçak elektrik tüketim faturası, kaçak elektrik tespit tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içinde iadeli taahhütlü posta yöntemiyle tüketiciye gönderilecek. Kaçak elektrik tükettiği tespit edilen tüketici, kendisine satmaca edilen bedeli son ödeme geçmişine kadar ödemekle yükümlü olacak, kredi kartıyla ödeme yapabilecek.

Tüketiciye gönderilen faturada ödeme için minimum 10 gün süre verilecek ve iadeli taahhütlü posta yöntemiyle gönderilen faturalara ilişkin harcama, ilgili tüketici tarafınca karşılanacak.

Zamanında ödenmeyen elektrik borcundan dolayı kesme işlemleri resmi ve dini bayram, genel dinlence günlerinde ve bu tatillerin bundan önceki günlerinde ve cuma günü yapılamayacak.

Kendi adına perakende satış sözleşmesi olan ve konut tüketici grubunda bulunan 65 yaş üstü tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gaziler ve yüzde 40’ın üstünde engeli bulunduğuna ilişkin sıhhat kurulu raporunu görevli tedarik şirketine ibraz eden engelli tüketicilerin elektriği, tek bir kullanım yerine ilişik faturaların aralıksız olarak yıl içinde minimum 3 dönem süresince zamanında ödenmemesi ve tüketicinin kesme yapılacağına ilişkin görevli tedarik şirketi tarafınca bilgilendirildiğinin ispatı hallerinde kesilebilecek.

Borcun ödenmesine ilişkin taksitlendirme talep edilmesi halinde tedarikçiler tarafınca taksitlendirme yapılacak ve taksitlendirme süresi azami 4 ay olacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Nuran Erkul Kaya


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here