Birleşmiş Milletler (BM) Libya Hususi Temsilcisi Jan Kubis, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin kapsayıcı ve geniş katılımlı hükümet kurma niyetinden kıvanç duyduğunu bildirdi.

Kubis, Libya krizinin taraflarıyla yürüttüğü temasları, başkent Trablus’ta Başbakan Dibeybe ile gerçekleştirdiği görüşmeyle sürdürdü.


BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamaya gore Kubis, Dibeybe’nin kapsayıcı ve geniş katılımlı hükümet kurma ve hükümette gençlerin yanı sıra hanımefendilere da yer verme niyetinden kıvanç duyduğunu belirtti.

Dibeybe de UNSMIL’ın Libyalı taraflar arasındaki buzları eritme ve ülkeyi tekrardan sulh ve istikrar ortamına kavuşturma çabalarını takdir etti.

Dibeybe ve Kubis, görüşmede, kurulacak hükümetin güvenoyu alması için Temsilciler Meclisi’nin en kısa zamanda oturum düzenlemesi gerektiği mevzusunda mutabık kaldı.

Kubis, 5+5 Ortak Askeri Komitesindeki hükümet üyeleriyle de bir araya geldi ve 23 Ekim 2020’de imzalanan ateşkes anlaşmasının hızlıca uygulamaya konulması için BM ve internasyonal aktörlerin sunabileceği yardımları ele aldı.

Kubis, Trablus temasları kapsamında Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Mustafa Sanallah ile de görüştü.

Görüşmede NOC’un bağımsız ve yansız bir kurum olarak varlığını sürdürmesinin önemine yer verildi.

Kubis, 17 Şubat’ta Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 19 Şubat’ta da ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’le görüşmüştü.

Cenevre’deki görüşmelerde alınan kararlara gore Dibeybe’nin hükümeti kurması için önünde ortalama yedi gün süre bulunuyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter güçlerinden heyetler içinde kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gülşen Topçu


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here