KORONAVİRÜS salgını evden emek harcama sistemine geçen pek oldukca kişinin uyku problemi yaşamasına niçin oldu. Salgın döneminde yaşanmış olan uykusuzluk problemi  ‘Koronasomnia’ olarak adlandırılırken, Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzman Dr. Burak Paköz, “Uykusuzluk, koronavirüsün etkisiyle daha da oldukca arttı. Salgının etkisiyle kişinin günlük rutini bozuldu” dedi.

Koronavirüs salgını, uyku sorunlarını de arttırdı. Medicana International İzmir Hastanesi’nde görevli Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Paköz, koronavirüs döneminde ortaya çıkan uykusuzluğun, ‘Koronasomnia’ olarak tanımlandığını beyan etti. ‘Koronasomnia’nın yaşanmasına en büyük etkenin evde çalışmak bulunduğunu belirten Paköz, “Koronavirüsün etkisiyle gece yatış ve sabah kalkış saatleri değişti. Eskiden sabah erken saatlerinde kalkıp, işe gidiliyor sonrasında öğle yemeği yeniyor, akşam da eve giderek yine akşam yiyecek yeniliyordu. Bu yiyecek saatleri de bozuldu. Şu demek oluyor ki kişinin biyolojik saati de değişti. Günlük aktiviteler azaldıkça, vücudun biyolojik saati de bozulmaya başladı. Bu da uykusuzluk şikayetlerini ortaya çıkardı. Koronasomnia uykuya dalmada güçlük çekme, gece sık uyanma, uyandığı vakit uyuyamama benzer biçimde değişik uyku problemlerine sebep oluyor” dedi.


UYKU HİJYENİ KURALLARI ÇÖZÜM OLABİLİR

Salgın sebebiyle pek oldukca kişinin evden çalıştığını, bu durumun da hastalığı tetiklediğini söyleyen Dr. Burak Paköz, “Kişiler evde çalışırken, yattıkları yatakta çalışmaya başlarsa, yatakla emek harcama içinde bir bağ oluşmaya adım atar. Bu da kişinin yatağı uyku yerinden ziyade, emek harcama alanı olarak görmesine sebep olur. Bundan dolayı, kişilerin yatakta çalışmamalarını, yatağa bir tek uyku için girmelerini öneriyoruz. Gece de mümkün olduğunca erken yatmalarını ve yatış saatlerini ayarlamalarını öneriyoruz. Gündüz de mümkün olduğunca balkonda dahi olsa gün ışığını almalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Koronasomnia hastalığına çözümde sunan Dr. Burak Paköz, “Uyku hijyeni, günlük biyolojik ritminin sağlanması için uyulması ihtiyaç duyulan kurallardır. Bu kurallar sabah erken kalkmak, gün içinde etken kalmak, kafein ve alkol alımını azaltmak yada mümkünse bırakmak, nikotin alımının kesmektir. Bu hastalığın yaşanmaması için akşam da oldukca fazla yağlı ve ağır yiyecekler yenmemesi gerekiyor. Şundan dolayı ağır ve yağlı yiyecekler kişinin reflü problemi yaşamasına ve kişinin gece süresince uyanmasına sebep oluyor. Öte taraftan uyku öncesi su içmek de uyku esnasında idrarın gelmesine ve sık sık uykudan uyanılmasına sebep olacağı için kişinin yatmadan ilkin su içmemesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Son dakika haber... Koronavirüs uyku kaçırdı; Uyku sorunu 'koronasomnia' ortaya çıktı
Son dakika haber... Koronavirüs uyku kaçırdı; Uyku sorunu 'koronasomnia' ortaya çıktı
Son dakika haber... Koronavirüs uyku kaçırdı; Uyku sorunu 'koronasomnia' ortaya çıktı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here