Almanya, Dünya Sıhhat Örgütünce (DSÖ) oluşturulan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) katkısını 1,5 milyar avro daha artırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’nin dönem başkanlığında çevrim içi olarak düzenlenen “G7 Zirvesi”nin peşinden basın toplantısı düzenledi.


Merkel, zirvede, Kovid-19 salgınıyla savaşım, ekonominin tekrardan canlandırılması ve Afrika‘da yapılacak emekler benzer biçimde konuların ele alındığını aktardı.

Bu kapsamda Almanya’nın G7 Zirvesi’nde COVAX’a 1,5 milyar avro daha ayıracağını duyurmasından kıvanç duyduğunu ifade eden Merkel, böylelikle Almanya’nın COVAX’a en fazla katkı elde eden ülkelerin başlangıcında geldiğini altını çizdi.

Merkel, “Salgını dünyadaki tüm insanoğlu aşılanırsa yenebiliriz. Bundan dolayı büyük çapta yeni enfeksiyonlar ortaya çıkmış olduğu sürece, virüsün mutasyona uğrayabileceğini görüyoruz. Böylelikle aşıların tesirinin zayıflayacağı durum çıkabilir. Bunun engellenmesi lazım.” diye konuştu.

Bundan dolayı COVAX için süratli şekilde aşı alınması gerektiğine işaret eden Merkel, bu bağlamda aşı üreticileriyle sözleşmelerin yapılmasının mühim bulunduğunun altını çizdi.

“Yüzde konusunu konuşmadık”

Merkel, Almanya’nın almış olduğu aşıların yüzde 4 yada 5’ini gelişmekte olan ülkelere vermeye hazır olup olmadığına ilişkin soruya, “Yüzde konusunu konuşmadık. Ben burada yalnız paranın değil aşının oraya ulaşmasının mühim bulunduğunu vurgulamak isterim.” yanıtını verdi.

Bu mevzuda Almanya’nın almış olduğu aşı dozlarının bir kısmının bu ülkelere verilmesinin bir rol oynayabileceğini belirten Merkel, sadece bu mevzunun istişare edilmesi icap ettiğini kaydetti.

Merkel, demokratik ülkelerin kendi vatandaşlarına karşı yükümlülükleri bulunduğuna dikkati çekerek, Avrupa’da üretilen aşıların diplomatik ve jeostratejik olarak kullanılmayacağını, burada iyi bir denge bulunması icap ettiğini kaydetti.

Avrupa’da üretilen aşının tüm dünyaya ihraç edildiğini ve üçüncü ülkelere ihraç kısıtlamasının bulunmadığını vurgulayan Merkel, COVAX kapsamında Afrika’ya ilk aşıların şubat sonunda ulaşacağını bildirdi.

İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması

Merkel, İran’a karşı ABD’nin uyguladığı yaptırımların kalkması için çaba sarf edip etmeyeceğine ilişkin bir sual üstüne şunları kaydetti:

“Müzakerelerin yeni bir ivme kazanması için çaba sarf edeceğim. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birkaç gün ilkin telefonda konuştum. Şimdi ilk adımı kimin atacağı mevzusunda bir mesele oluşmamasına dikkat etmemiz lazım. Hepimiz bu (nükleer) anlaşmaya bir talih verilmesi gerektiğine inanıyorsa, o süre bu anlaşmayı tekrardan başlatmanın bir yolu bulunabilir. Atılacak adımlar mevzusunda anlaşmak gerekir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Erbil Başay
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here