Suudi Arabistanlı bir teğmenin, ABD’deki Pensacola Donanma Hava Üssü‘nde iki yıl ilkin düzenlemiş olduğu silahlı saldırıda ölen askerlerin aileleri ile yaralanan askerler Riyad yönetimine dava açtı.

ABC News’in gazetesinin haberine gore, ülkenin Florida eyaletindeki Pensacola Donanma Hava Üssü’nde eğitim gören Suudi Arabistanlı Teğmen Muhammed Said Alşarmani’nin, 6 Aralık 2019’da düzenlemiş olduğu silahlı saldırıda, yaşamını kaybeden 3 askerin ailesi ve yaralanan 13 ABD Deniz Kuvvetleri mensubu Riyad yönetimine söz mevzusu “saldırıdaki görevi” sebebiyle dava açtı.

Haberde ek olarak saldırıya yönelik yürütülen soruşturmada “El Şamrani’nin telefonundaki bilgilerden 2015’te radikalleştikten sonrasında Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetlerine hususi bir görevi yürütmek için katılmış olduğu” sonucuna varıldığı kaydedildi.

Dava dosyasında ise “Suudi Arabistan’ın, El Şamrani’nin twitter hesabından paylaşmış olduğu ABD karşıtı düşüncelerini ve radikalleşme eğilimlerini bilmiş olduğu” aktarıldı.

Saldırının kurbanlarının aileleri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın eski ABD Başkanı Donald Trump’a askerlerin yakınlarıyla ilgileneceği yönünde verdiği sözü tutmadığını belirtti.

ABD vakası “terör” olarak nitelemişti

ABD’de 16 binden fazla askerin ve 7 bin 400 sivil personelin çalmış olduğu Pensacola Donanma Hava Üssünde Suudi Hava Kuvvetlerine bağlı 21 yaşındaki Teğmen Şamran tarafınca 6 Aralık’ta meydana gelen silahlı saldırıda 3 şahıs yaşamını yitirmiş, 13 şahıs yaralanmıştı. Şamran vaka yerinde öldürülmüştü.

Eski Hakkaniyet Bakanı William Barr Ocak 2020’de saldırıyı “terör” olarak nitelemişti.

Barr, Mayıs 2020’de Suudi teğmenin, hücum sonrasında telefonunu imha edip kanıtları ortadan kaldırmaya çalıştığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı.

“FBI nihayet El Şamran’nın telefonlarının kilidini açmayı başardı. Telefonlarda, daha ilkin bizce malum ve El Şamran’nın bir tek hücum öncesinde değil, ABD’ye ulaşmadan önce de Arap Yarımadası El Kaidesi (AQAP) ile mühim bağlantılarının bulunduğunu gösteren içerikler var.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Fuat KabakcıKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here