konuşan Köln’deki fabrikada çalışan Türk gurbetçiler karardan memnun olduklarını söylemiş oldu. Şirket, söz mevzusu tercihi Köln’deki fabrikadan yana yapması, kentteki 3 bin Türk işçinin bulunmuş olduğu fabrikada bayram havası yarattı.

“3 BİN İŞÇİ GELECEĞİNİ GARANTİLEDİ”

Köln’deki Ford fabrikasında uygulaman olarak vazife icra eden Ertuğrul Demirel, “Uzun süreden beri firmanın fabrikasında çalışıyorum. Elektrikli vasıta kararının Köln’de verilmiş olması hepimizi sevindirdi. İnşallah bu yatırımların devamı gelir diye düşünüyoruz. Hep bu şekilde bir umudumuz vardı. Bundan sonraki nesillerimiz için de ekmek kapımız açık duracak. Şirket yönetimine de teşekkür ediyoruz. Buradan şirkete teşekkür ediyoruz” dedi. Aynı fabrikada işçi olarak çalışan Rahmi Yeni de “40 senedir bu işletmede çalışmaktayım. Bunun 30 yılı işçi temsilciliği ile geçti. Elektrikli arabanın Köln’e gelmesi sevindirici. Ford Köln, binlerce ailenin ekmek kapısıdır. Bu işletme için doğru bir karar vermiş olduğu açıkça ortadadır. Bu kararın alınmasında alın teri döken her insana buradan teşekkür etmek gerekir. 3 bin işçi geleceğini garantilemiş oldu”  ifadelerini kullandı.


“KARARDAN DOLAYI ÇOK SEVİNÇLİYİZ”

Amerikan otomobil şirketinin elektrikli vasıta üretimi ve geliştirilmesi mevzusunda Avrupa devletlerinde bulunan fabrikaları içinde Köln’ü tercih etmesine ilişkin konuşan Ford fabrikası çalışanı Metin Şirin, “Firmanın yönetim kurulu açıklamış olduğu elektrikli modellerle ilgili karar bizleri oldukca sevindirdi.Şu sebeple son birkaç yıldan beri iş arkadaşlarımız içinde ciddi bir gelecek sıkıntısı, gelecek endişesi vardı. Genel olarak otomobil sektöründe Avrupa’da yaşanmış olan sıkıntıları biliyoruz. Bugün meydana getirilen açıklamayla birlikte Köln’de Ford fabrikalarına ortalama 1 milyar doların üstünde bir yatırım yapılıyor. Dolayısıyla şirket Avrupa’da elektrikli ilk otomobilini Köln’de üretecek. Köln’deki Ford Ar-Ge merkezi Avrupa’daki elektrikli arabaların araştırma ve geliştirme merkezi olacak. 1960’dan beri Türk aile ve işçileri bu şirketten geçimini sağlamaya devam ediyor. 1980’li yıllarda ortalama 12 bin vatandaşımız burada çalışıyordu. O gün bugündür, on binlerce vatandaşımız ekmek parasını buradan kazanmıştır.”

İLK ELEKTRİKLİ ARAÇ 2023 YILINDA ÜRETİLECEK

Ford Avrupa’da üreteceği tamamen elektrikli ilk binek otomobilin 2023 yılından itibaren bu fabrikada yapım edileceğini ve fabrikada ikinci bir modelin üretilmesini de değerlendirdiğini belirtti.

  

– Köln

Kaynak: Demirören Haber Ajansı


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here