Geçtiğimiz hafta Kobani soruşturması kapsamında, HDP’li milletvekilleri Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ile Pervin Buldan hakkında yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop mevzuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunmuş oldu. Fezlekenin hala kendilerine ulaşmadığını aktaran Şentop, “Fezlekeler Başkanlığımıza erişince karma komisyon değerlendirmeyi yapmış olacaktır” ifadelerine yer verdi.


Şentop’un yapmış olduğu açıklamalardan satır başları şe şekilde:

“(HDP’li vekiller için fezleke) Fezlekeler Başkanlığımıza erişince karma komisyon değerlendirmeyi yapmış olacaktır. Daha ilkin 2016’da topluca kaldırma yoluna gidilmişti.

“KESİNLEŞEN HÜKÜM VAR”

(HDP’li Gergerlioğlu ile alakalı yargı) Gergerlioğlu’yla ilgili kesinleşen yargı var. Bu da belli bir prosedürü takip ediyor.

“BERBEROĞLU İLE AYNI MAHİYETTE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği Berberoğlu kararıyla ilgili bazı kıyaslamalar yapılıyor. Aynı mahiyette bir durum söz mevzusu değil. Enis Berberoğlu dosyasında daha ilkin dokunulmazlığı kaldırılmış milletvekilinin daha sonraki seçimde yeniden dokunulmazlık kazanması tartışması vardı. Oysa Gergerlioğlu’yla ilgili husus da yürütülen soruşturma ve dava süreci. Anayasa’da dokunulmazlığın istisnası olarak gösterilen iki durumdan birine dayanmaktadır. Sonuçta Meclis’e geldiği vakit hukukçu arkadaşlarımızla görüşecek bu mevzuda bir karar vereceğiz.

(AK Parti Grup Başkanvekili Hasret Varlıklı’e hakaret) Üzüntüyle öğrendik. İstanbul Başsavcılığı soruşturma başlattı”

2016 YILINDA NE OLDU?

Haklarında fezleke hazırlanmış 50’si HDP’li 138 milletvekilinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu’nda 376 oyla kabul edildi.

Şentop'tan, hakkında fezleke bulunan HDP'li 9 vekille ilgili açıklama: Komisyon değerlendirmeyi yapacaktır
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here