Radyo ve Tv Üst Kurulu (RTÜK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen hafta duyuru etmiş olduğu “Dünya Dili Türkçe” seferberliğini desteklediğini bildirdi.

RTÜK’ten meydana getirilen açıklamada, Üst Kurulun, daha ilkin başlatmış olduğu “radyo ve televizyonlarda doğru, güzel ve anlaşılır Türkçe kullanımının yaygınlaştırılması” çalışmalarını kararlılıkla sürdürüldüğü açıklandı.


Ulusal birlik ve beraberliğin olmazsa olmaz teminatı Türkçenin, doğru ve güzel kullanılması için hayata geçirilen özenli çalışmalara yenilerinin ekleneceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dünya Dili Türkçe kampanyası kapsamında hedefimiz, ulusal bir seferberlik ruhuyla yabancı kavramların istilası karşısındaki güzel Türkçemizi korumak, geliştirmek ve zenginleştirmektir. Dünyanın en köklü ve seçkin dillerinden kabul edilen Türkçenin hak etmiş olduğu yere erişmesi için bazı noktalara kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Radyo ve televizyonlarda Türkçenin doğru kullanılması, bilhassa iş yeri adlarında görülen yaygın yozlaşmanın önüne geçilmesi, Türkçesi varken gereksiz yere kullanılan yabancı kelimelerin engellenmesi, toplumsal medyada kullanılan özensiz Türkçenin giderilmesi, halkımızda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması gerekmektedir. Bu minvalde kamuya, sivil cemiyet kuruluşlarına, ailelere mühim görevler düşerken başta gençlerimiz olmak suretiyle toplumun her kesimini kolayca etkileyen basın ve gösterim organlarının hassasiyetine gerekseme duyuyoruz.

Yayıncılarımız Türk dilinin yerinde, doğru ve kurallarına uygun şekilde kullanımına azami itina göstermelidir. Toplumun büyük bir kesimine hitap eden radyo ve tv spikerlerinin, muhabirlerinin ve gösterim konuklarının Türk dilini doğru ve özenli kullanmalarını önemle rica ediyoruz.”

“Yayınlarda meydana getirilen Türkçe hatası sayısı 4 bin 598’dir”

“Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında ortalama bin saatlik taramadan elde edilmiş tespitler neticesinde, yayınlarda meydana getirilen Türkçe hatası sayısının 4 bin 598 bulunduğunun saptandığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son zamanlarda bilhassa tv yayınlarındaki dönem bantlarda dirimsel yazım yanlışları dikkat çekmektedir. Yazım yanlışları en fazlaca haber bültenlerinde görülmekle birlikte reklamlar ve dönem programlarda da benzeri problemler yaşanmaktadır. Türkçe karşılığı olmasına karşın yabancı kelime kullanılması alışkanlığı, en fazlaca reklamlar ve dizi filmlerde görülmektedir. Ufaklıklara yönelik programlarda ve çizgi filmlerde ise çokça yabancı yer ve karakter adı kullanılmaktadır. Özetle ortaya koyduğumuz tespitler doğrultusunda yayıncılarımızın, radyo ve tv yayınlarını bu gözle tekrardan değerlendirmelerini düzenleyici gösterim otoritesi olarak ısrarla talep ediyoruz.

Türkçemiz ulusal ruhumuz, kimliğimizdir. Türkçemiz asil milletimizin bin senelik tarihinde biriktirdiği manadır, atalarımızdan öğüttür, yavrularımızın ninnisidir. Dili yok olan bir milletin hafızasını ve benliğini de kaybedeceği bilinciyle bahsettiğimiz hususlara titizlikle riayet edilmesi yayıncılarımızın asli görevidir. RTÜK olarak 2021 yılı içinde gerek eğitimler, gerek çalıştaylar, gerekse de projelerle Dünya Dili Türkçe seferberliği için her türlü çalışmanın içinde olacağımızın bilinmesini isteriz. Radyo ve Tv Üst Kurulu, bu mevzuda tüm yayıncılarımıza ihtiyaç duyulan destekleri vermeye hazırdır. Duyarlılık göstererek Türkçemizi radyo ve tv yayınlarına güzel ve doğru aktaran tüm meslektaşlarımıza da bilhassa teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelin kimliğimize haiz çıkalım, gelin Türkçemizi en güzel şekilde kullanalım, kültürümüzü geleceğe özenle taşıyalım.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammed Boztepe


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here