Ordu’nun Ünye ilçesi Yüceler Mahallesi’nde yaşayan Ali Arslan, sabah kahvaltı yapacağı sırada evinin penceresinden aşağıya sarkık halde tellere takılı bir aygıt fark etti. Görmüş olduğu cismi ilkin oyuncak zanneden Arslan, cismi eline aldığında görmüş olduğu görünüm karşısında şaşkına döndü.

ÖNCE OYUNCAK ZANNETTİ

Aleti eline almadan ilkin oyuncak zannettiğini ve ondan sonra gerçeği anladığını söyleyen Ali Arslan, “Kahvaltıya oturduğumda dışarı baktığımda evin üstünden itibaren telin üzerine düşmüş bir aygıt sallanıyordu. Sonrasında evin alt tarafına geçtim. Alt tarafında da paraşüt şeklinde bir şey gördüm. Hemen sonra ona takılı olan paraşütü söktüm. Ben öncelikle oyuncak, ondan sonra da fener şeklinde bir şey zannettim. Doğal ipini kurtardıktan sonrasında aleti ve paraşütü yere aldığımızda aletin meteoroloji ölçüm aleti bulunduğunu gördüm.” diye konuştu.


Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

“YETKİLİLERİN ULAŞMASINI İSTEDİM”

Yetkililerin kendisine ulaşılmasını istediğini sadece herhangi bir dönüşün olmadığını ifade eden Arslan, “Toplumsal medyaya aletin resimlerini attım ve bana yetkililerin ulaşmasını istedim sadece meteorolojiden bana şu ana kadar dönüş icra eden olmadı. Ben bir arkadaşımı arayarak bu şekilde bir durumun bulunduğunu anlattım. Kendisi de beni sabahleyin aradı. Arkadaşıma cihazın tek kullanımlık bulunduğunu ve bende kalabileceğini söylemişler. Esasen isteseler benim işime yaramaz. Bizde olursa teşhir için bulundururum. Onun haricinde devletin malı devletimize aittir” dedi.

CİHAZ GÖZLEM BALONU OLARAK KULLANILIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere bakılırsa ise cihazın atmosferin güncel durumu hakkında data almak için kullanılan gözlem balonu olduğu öğrenildi. Atmosfere salınan balon havalandığı andan itibaren hava tahmin ve uyarı merkezini atmosferin güncel durumu ile ilgili veri aktarmaya başlıyor. Gözlem balonu havaya fırlatılmasının arkasından atmosferde belirli bir süre yükseldikten sonrasında tazyik sebebiyle patlıyor.

Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here