Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafınca pazartesi günü açıklanan tabloya gore, normalleşmeye en yakın olan metropoller içinde yer edinen Şırnak‘taki lokanta ve kafelerde hazırlıklara başlandı. Esnaf, yeni dönemde koronavirüs tedbirlerine daha fazlaca dikkat edeceklerini ve eskiye dönmemek için tüm önlemleri alacaklarını belirtti. Bölge esnafı, şimdiden iş yerlerinin girişlerine ateş ölçerler, dezenfektanlar ve toplumsal mesafe uyarı etiketleri yapıştırdı.

EN AZ VAKA GÖRÜLEN İL ŞIRNAK OLDU

Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamış olduğu verilere gore, 8- 14 Şubat’ta her 100 bin kişide 7,82 şahıs ile Şırnak, koronavirüs olay sayısı minimum il oldu. Bu verilerin arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kabine Toplantısı sonrası duyurduğu, il bazlı normalleşme takviminin 1 Mart‘ta hayata geçirileceği açıklandı. Normalleşmeye mevcut tabloda en yakın il olan kentte ise lokanta ve kafelerde ‘açılma’ heyecanı başladı. Şırnak’taki kafe ve restoranlara ateş ölçer getirilirken, toplumsal mesafe uyarı etiketleri yapıştırıldı. Her masaya tek kullanımlık mendiller, poşette tuz, kürdan ile dezenfektan ve kolonyalar konuldu. Masalar içinde toplumsal mesafe ise 1,5 metre olarak ayarlandı. Esnaf, 1 Mart’ı dört gözle beklerken, İl Sıhhat Müdürlüğü, zabıta ve polis ekipleri de kent merkezindeki denetimlerini artırdı.


Normalleşmeye en yakın il Şırnak'ta esnaf dört gözle 1 Mart'ı bekliyor

ESNAF, YENİ DÖNEMDEN UMUTLU

Normalleşme sürecini dört gözle beklediklerini belirten lokanta işletmecisi Faysal Karataş, “Tanrı’ın izniyle 1 Mart’tan itibaren açılışlar yapılacak. Dileğimiz, her yerde hastalık azalsın, hiçbir yerde kalmasın. Şırnak’ta azalmış. Bizim dileğimiz; bir an evvel dükkanlarımızı açalım, ekmeğimize bakalım. Biz 20 şahıs çalışıyorduk burada. Şimdi 4 şahıs kaldık. Bir lokma ekmek yediğim süre boğazımdan geçmiyor. ‘Çalışanlarımız ne yapıyor’ diyorum. İnşallah her şey iyi olacak. İlaçlamamızı yapacağız, tedbirlerimiz alacağız. Ne gerekiyorsa sıhhat çalışanlarının önümüze koyduğu, ne yapmamız gerekiyorsa onu halletmeye hazırız. Yapıyoruz da. İnşallah 1 Mart’tan sonrasında normalleşmeler başlamış olacak. Hepimiz rahat edecek, bir nefes alacak. Devlet bizlere ne derse onu yerine getireceğiz” diye konuştu.

Normalleşmeye en yakın il Şırnak'ta esnaf dört gözle 1 Mart'ı bekliyor

Türkiye’de minimum vakaya haiz il olmaktan mutlu olduklarını ve müşterilerini beklediklerini belirten Sedat Zeybek de “Ateş ölçerlerimiz, dezenfektanlarımız, personelimiz hazır. Genel yemeklerimiz hazır. Yalnız müşterilerimizi bekliyoruz. Masalarımızı toplumsal mesafeye gore ayarladık. Dört gözle 1 Mart’ı bekliyoruz” diye konuştu.

Normalleşmeye en yakın ilimiz Şırnak'ta esnaf dört gözle 1 Mart'ı bekliyor
Normalleşmeye en yakın ilimiz Şırnak'ta esnaf dört gözle 1 Mart'ı bekliyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sekvan KÜDEN
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here