Söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan, geçtiğimiz ay 1996 senesinde yaşamını kaybeden Akıllı Müren hakkında “İnsanlarımız Akıllı Müren’i çocuklarıyla beraber izledi. Onu izleyen ufak adam evlatları travmalar yaşadı” sözleriyle tepki çekmişti.

Sabah gazetesinin haberine gore; Özdemir Erdoğan’a, sanatçı Alpay’dan destek geldi. Alpay da 1996 senesinde yaşamını kaybeden sanatçı için oldukca konuşulacak açıklamalarda bulunmuş oldu.


“ABARTILI BİR ÜSLUBUYLA TÜRKÇE’Yİ BOZDU”

“On kulağım olsa biriyle Akıllı Müren dinlemem” diyen Alpay “Akıllı Müren abartılı üslubu ve Türkçe’siyle Türk Sanat Müziği’ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye’de fena örnek olmuştur” ifadelerini kullandı. Alpay, “Müthiş ağdalı bir üslupla söylemiş oldu şarkılarını Akıllı Müren. Bana hiçbir duygu vermez şundan dolayı duygusuz söyler, rol yapar. Türkçe de ‘Reca ederim’ diye bir şey var mıdır? ‘Rica ederim’ dersin. Türkçe’yi oldukca iyi konuşmuş olduğu söylenen Akıllı Müren tersine Türkçe’yi de, Türk sanat müziğini de abartılı bir üslup kullanarak bozmuştur” dedi.

Şarkıcı Alpay'dan çok tartışılacak Zeki Müren sözleri: Türk Sanat Müziğini katletti

“TRT’NİN EN BÜYÜK KAZIĞIDIR”

“Akıllı Müren, her şeyi sansürleyen, müthiş güzel şarkıları bile repertuvarına almayan, son aşama tutucu eski TRT’nin Türkiye’ye attığı en büyük kazıktır” diyen Alpay, sözlerine “Eski TRT’yi düşünün. Küçücük bir kelime yüzünden, bir nota yüzünden bir şarkıyı yayınlamıyor, hatta pek oldukca şarkıcıyı yasaklıyordu. Fakat iş Akıllı Müren’e erişince, kısa eteklikle programa çıkardılar. Başka şarkıcılara da fena örnek oldu bu ağdalı, abartılı tavrı ve sesiyle fena etkiledi” diye devam etti.

Alpay, “Akıllı Müren kendi kendini ‘Sanat Güneşi’ duyuru etmiştir” diyerek “Gazinocular kralı Fahrettin Aslan ve TRT onu bugünlere getirmiştir. Gazinodaki programlarına hepimiz ‘Acaba bugün ne giyecek ne hokkabazlık meydana getirecek’ merakıyla giderdi. Etekler, dizinden süregelen apartman topuk ayakkabılar” dedi.

“KENDİNİ SANAT GÜNEŞİ İLAN ETTİ”

“Bir de Akıllı Müren kendi tanıtım metinlerini kendi yazardı. Bigün Maksim Gazinosu afişine gene kendisi ‘Sanat Güneşi Akıllı Müren’ yazdırdı. Ve adı o şekilde kaldı. Doğrusu kendi kendini ‘Sanat Güneşi’ duyuru etti. Bana sorarsanız Türkiye’de TSM’nin Sanat Güneşi Mustafa Sağyaşardır. Müthiş bir ses tevazu sahibi bir insandır. Akıllı Müren’inki ise hokkabazlıktır.”

Şarkıcı Alpay'dan çok tartışılacak Zeki Müren sözleri: Türk Sanat Müziğini katletti

“HER YÖNÜYLE KÖTÜ BİR ÖRNEKTİ”

Alpay, Akıllı Müren’le ilgili bir anısını da şu sözlerle söyledi: “Ankara’da köşk gazinosu vardı. Orada assolist olarak sahne yapıyordu. Beni programına almak istemiş. ‘Ben alaturka gazinolarda çıkmıyorum, Batı müziği şarkıcısıyım’ dedim ve çıkmadım. Sonrasında karşı gazinoda sahne yaptım. Matinem onunkinden erken doldu ve burada bana düşmanlık beslemeye başladı.

Örnek olarak Muzaffer Akgün oldukca alkış alıyor diye o dönemler onu programından kovdurmuştu. Her neyse bigün ben Uludağ’da bir otelde program yapıyorum. Üç adam arkadaşıyla programıma geldiler. Ben şarkı söylüyorum. Bunlar o şekilde oldukca gürültü yapıyorlar ki… Sonrasında tarafındaki erkeklerle uygunsuz bazı hareketlerde bulundular ve mekandan kovuldular. İki kişinin Akıllı Müren’in koluna girip kapı dışarı ettiklerini hatırlıyorum. Doğrusu her yönüyle fena bir örnekti Akıllı Müren…”

ALPAY’IN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Alpay’ın bu söylemleri, müzik ve magazin dünyasında tepkiyle karşılandı ve toplumsal medyanın en oldukca konuşulan mevzularından biri oldu.

“YAPMAYIN BE ABİ!”

Behzat Uygur da Twitter hesabından, “Bunca senenin alın terini, saygınlığını bir röportaj ile bitirmek başka bir acı… Yapmayın be abi!” mesajını paylaştı.

Şarkıcı Alpay'dan çok tartışılacak Zeki Müren sözleri: Türk Sanat Müziğini katletti

Mustafa Ceceli ise, “On kulağım olsa, onuyla da Akıllı Müren dinlerim” yorumunu yapmış oldu.

Nilgün Belgün, “Ayıp yahu! Nedir rahmetli olmuş, her insanın sevgisini takdirini kazanmış Akıllı Müren’le alıp veremediğiniz. Üstelik koca koca adamlarsınız!” ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Alpay'dan çok tartışılacak Zeki Müren sözleri: Türk Sanat Müziği'ni katletti

ÖZDEMİR ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Sanatçı Özdemir Erdoğan ise “Bülent Ersoy, oldukca daha namuslu, şundan dolayı o hanım oldu. Doğrusu adam küçüklere fena örnek olmadı. ‘Ben bu şekilde hissediyorum’ dedi ve gitti hanım oldu. Fakat Akıllı Müren fena bir rol modeldi. Onu izleyen adam çocuklar travmalar yaşadı.” demişti.

Şarkıcı Alpay'dan çok tartışılacak Zeki Müren sözleri: Türk Sanat Müziğini katletti
Özdemir Erdoğan

BU İLK DEĞİL

Erdoğan, “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Akıllı Müren hakkında geçtiğimiz yıl temmuz ayında da eleştirilerde bulunmuştu. 80 yaşındaki Erdoğan, Müren hakkında şunları söylemişti:

“1952 senesinde sahneye çıkmış olduğu zaman, smokiniyle birinci derslik şarkı söyleyen biriydi. Sesi de pırlanta gibiydi. Hususi yaşamı sebebiyle 60’ların sonunda fena müzikle uğraşmaya başladı ve fena örnek oldu. Bu adama ‘Paşa’ dediler. Bir paşa da çıkıp, “Buna madam deyin fakat ‘Paşa’ demeyin” demedi. Bu tarz bir olay olur mu? Akıllı Müren rol model oldu. Sonrasında bir sürü fena örnekleri çıktı. Elton John hiçbir vakit bu şekilde pespayelik yapmadı. Piyanosunun başına oturdu, adam şeklinde çıktı ve şarkı söylemiş oldu.”

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here