Muş'ta bir köy kara gömüldü

Merkeze 50 kilometre mesafede bulunan Yukarıyongalı köyü, akşam etkili olan kar yağışıyla kara gömüldü. Bigün öncesinde bahar havası yaşayan köy sakinleri, sabahın ilk ışıklarıyla karşılaştıkları görünüm karşısında şaşkınlık yaşadı. Vatandaşlar; evlerinin, araçlarının ve traktörlerin kar altında kaldığını görmüş oldu.

ASILAN ÇAMAŞIRLAR DONDU

Akşamdan kuruması için dışarı asılan çamaşırlar soğuktan dondu. İş makinelerinin giremediği sokaklar ise köy sakinlerinin imece usulü yardımlaşmasıyla zorlukla açılabildi. Patika yollarla ulaşımlarını elde eden vatandaşlar, araçların üstünde biriken kar kütlelerini de kürek yardımıyla temizledi.

Muş ta bir köy kara gömüldü #1

2 METRE KAR VAR

Köy sakinlerinden Eyüp Omur, dün köyde oldukca azca oranda kar bulunduğunu belirterek, “Gece yattık, sabah uyandığımızda bir metreden fazla kar yağdığını fark ettik. Bazı yerlerde fırtınanın doldurmasıyla 2 metreye yakın kar var. Sabahtan beri kürekle köyün içini, kapıların önünü temizliyoruz. Şu anda araçların önünü temizliyorum ki araçlar kar altından çıksın ve iş makinesi araçlara zarar vermesin. İş makineleri ara sokaklara giremediği için kürekle patika yol açmaya mecburuz. Yolları açıyoruz ki komşularımıza gidip gelebilelim.” dedi.

Muş’ta bir köy kara gömüldü VİDEO

“ÇOK ŞAŞIRDIK”

Bir gecede bir metre karla uyandıklarını özetleyen vatandaşlardan Asım Çamdolsun da, “Burada dün gece uyuduğumuzda kar yoktu fakat sabah kalktığımızda bir metreden fazla kar vardı. Şu anda iş makinelerinin giremediği bölgeleri biz açıyoruz. Hayvanlarımız olduğundan ev ve ahırların önünü temizliyoruz. Bu şekilde yaşıyoruz. Sabah bu manzarayı görünce oldukca şaşırdık. Bir gecede bir metre kar şaşırtıcı” diye konuştu.

Muş ta bir köy kara gömüldü #2

“ÇAMAŞIRLARI TOPLAYAMIYORUM”

Akşam havanın güzel bulunduğunu ve kapıya çamaşırları astığını ifade eden köy sakinlerinden Menekşe Omur ise “Sabah kalktım bir metre kar yağmış. Çamaşırları toplayamıyorum. Akşam asla kar yoktu.” şeklinde konuştu.

Muş ta bir köy kara gömüldü #3

Muş ta bir köy kara gömüldü #4


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here