Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla, enerji alanındaki iş birliğini güçlendirmek için İsrail‘e geldi.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesi, Mısırlı Bakan’ın İsrailli yetkililerle “iki ülke içinde enerji alanındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve bilhassa naturel gaz sondaj emek harcamaları” mevzularını görüşeceğini yazdı.


Gazete, Molla’nın son 5 yılda İsrail’i ziyaret eden ilk Mısırlı Bakan olduğuna dikkati çekti.

Molla’nın bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ve Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile görüşeceği kaydedildi.

İsrail ziyareti kapsamında Molla’nın ek olarak Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve bazı enerji şirketlerinin yetkilileriyle de bir araya geleceği ifade edildi.

İsrail merkezli “i24news” kanalının Arapça sayfasında yer edinen haberde ise, Molla’nın İsrail’in Akdeniz’deki en büyük naturel gaz sahalarından önde gelen ve Tel Aviv’in Mısır’a gaz ihracının yolunu açan Leviathan sahasını ziyaret edeceği açıklandı.

İsrail’in Kanal 13 televizyonundaki haberde, Molla’nın İsrail’le Mısır’ı birbirine bağlayacak naturel gaz boru hattını görüşeceği kaydedilirken, İsrail Hayom gazetesi de görüşmelerde, İsrail’in Mısır’a naturel gaz ihracatının ele alınacağını yazdı.

Söz mevzusu haberlerle ilgili Mısır makamlarından ise şu ana kadar herhangi bir izahat yapılmadı.

Mısır, Ocak 2020’de resmi olarak İsrail’den naturel gaz ithaline başladı. İki ülke içinde meydana getirilen anlaşmalara gore, İsrail önümüzdeki 15 yıl içinde Mısır’a 85 milyar metreküp gaz ihraç edecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ekrem Biçeroğlu


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here