AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı genelge ile 2021 yılının “Ahi Evran Yılı” olarak duyuru edilmesine ilişkin izahat yapmış oldu.

Kendirli, yapmış olduğu yazılı açıklamada, birlik, dirlik, kardeşlik, yiğitlik, terbiye, bilim ve sanat ile kaliteli üretimin Ahilik kültürünün temelini oluşturduğunu, Anadolu’nun Türk yurdu haline gelmesinde, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin asırlar boyu bu topraklarda yargı sürmesinde Ahiliğin mühim rol oynadığını anımsattı.


Harama meyletmemeyi, dünya malına tamah etmemeyi, kendi muhtaç iken bile başkasına verecek kadar eli bol olmayı öğütleyen Ahi Evran Hazretlerinin unutulmadığını aktaran Kendirli, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Tecim Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla beraber yıl boyu sürecek etkinliklerle ahiliğin en doğru şekilde anlatılacağını belirtti.

Kendirli, şunları kaydetti:

“2021 Ahi Evran Yılı dolayısıyla Anadolu’da Müslüman Türk kimliğinin yeşermesinde, medeniyetimizin gelişmesinde emeği olan Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre ve Şeyh Edebali benzer biçimde değerlerimizi de unutmayacak, bu yüce gönül erlerini de Ahi Evran Pirimizi anlatırken, anacağız. Anadolu’nun tüm değerlerine haiz çıkarak, asırlara dayanan varlıklı kültür ve medeniyetini özümseyerek büyük ve kuvvetli Türkiye‘yi kuracağız. Ahi Evran’ın Hazretlerinin nasihatlerini tüm milletimize, insanlığa uygulama edeceğiz. Böylelikle ‘eline, diline, beline haiz ol. Kalbini, kapını, alnını açık tut’ nasihatiyle dirlik ve birliğimizi, ‘eşine, işine, aşına itina göster’ nasihatiyle hanelerimizde refah ve bereketi, ‘kandırma, yetkin ol, dünya malına tamah etme’ nasihatiyle de paylaşmanın iyiliğe ve güzelliğe vesile olacağını hayatımızda deneyim edeceğiz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Serkan Güner
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here