Gazeteci Merdan Yanardağ, Tele 1 ekranlarda kendi hazırlayıp sunmuş olduğu ’18 Dakika’ programı ile tanınıyor. İşte gazeteci Merdan Yanardağ’ın kariyeri ve yaşamı…

MERDAN YANARDAĞ KİMDİR?


Merdan Yanardağ, Sivas’ın Divriği ilçesinde 1959’da hayata merhaba dedi, nüfus cüzdanında doğum zamanı 24.02.1961 belirtilmiş. İlk, orta, lise ve üniversite öğretimini İstanbul‘da tamamladı. Merdan Yanardağ gazeteci, yazar ve TV programcısıdır.

KARİYERİ

İİTİA (Marmara Üniversitesi) Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde, “Politika Bilimi ve Kamu Yönetimi” alanında yüksek lisans (master) yapmış oldu. Peşinden (İstanbul) Maltepe Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde sosyoloji doktorasını tamamladı.

Öğrenciliği ağırlıklı olarak Türkiye‘nin fazlaca büyük siyasal ve toplumsal bir hareketlilik ve çatışma yaşamış olduğu 1970’li yıllarda geçti. Siyasal savaşım içinde etken şekilde yer aldı. Gençlik örgütlerinde yöneticilik yapmış oldu, devrin gençlik liderleri içinde yer aldı. Üniversite son derslik öğrencisiyken 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonrasında tutuklandı.

Kariyeri

Gazeteciliğe 1985 senesinde Iyi sabahlar gazetesinde muhabir olarak başladı. Peşinden sırasıyla Sabah, Özgürlük, Güneş, Gündem (kurucu) ve Aydınlık (kurucu) gazetelerinde muhabir, editör, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve genel gösterim koordinatörü olarak çalıştı. Kurucuları içinde bulunmuş olduğu haftalık Söz Dergisi’nde genel gösterim yönetmenliği yapmış oldu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Genel Sekreterliği görevine (1989-1992) seçildi. BSP ve ÖDP’nin kurucuları içinde yer aldı, bu partilerde merkez yürütme kurulu üyeliği yapmış oldu. ÖDP’den 2001 senesinde ayrıldı. Yanardağ, 2014 senesinde Ankara’da ODTÜ Vişnelik Tesislerinde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen sosyalistleri ve aydınlarıyla beraber Birleşik Haziran Hareketi’nin çağırıcıları içinde yer aldı. Haziran Hareketi’nin Türkiye Yürütme Kurulu üyeliği görevine getirildi.

Görsel medya alanına 1994 senesinde HBB televizyonu ile geçti, haber programları yapmış oldu. Sırasıyla Kanal-e (CNBC-e), Kanal 6, ATV benzer biçimde televizyonlarında editör, programcı, haber müdürü ve genel müdür olarak çalıştı. Kanaltürk televizyonunun kurucuları içinde yer aldı ve bu gösterim kurulu üyeliği (2004-2009) yapmış oldu. Kanaltürk televizyonunda 5 yıl süresince “5. Boyut” adlı haftalık haber-analiz programları yapmış oldu. Hemen sonra Kanal Biz televizyonunu kurdu ve bir yıl süresince (2009) genel gösterim yönetmenliğini yapmış oldu, 5. Boyut programını bu kanalda da sürdürdü. Hemen sonra Beşinci Boyut programına Ulusal Kanal’da (2010-12) devam etti.

Yanardağ, 2011 senesinde Yurt gazetesini kurdu, 3 yıl süresince bu gazetenin genel gösterim yönetmenliğini, yazarlığını ve baş yazarlığını yapmış oldu. Aynı dönemde kurduğu haftalık haber çözümleme dergisi Bağımsız’ın da genel gösterim yönetmenliğini ve yazarlığını yürüttü.

Ek olarak çeşitli mecmua, gazete ve web sitelerinde yayımlanmış ortalama 400 yazı ve araştırma yazısı ile kendisiyle yapılmış fazlaca sayıda söyleşi bulunuyor.

Kasım 2015’te elektronik ortamda gösterim icra eden ABC Gazetesi’ni kuran ve genel gösterim yönetmenliğini üstüne alan Yanardağ, yazılarına halen bu sitede devam ediyor. Ocak 2017 itibarıyla Türksat, Digiturk ve D-Smart üstünden gösterim icra eden Tele1 TV’nin de kurucu genel gösterim yönetmenliğini sürdüren Yanardağ bunlara ek olarak Türkiye’nin birçok bölgesinde konferanslar veriyor, panellere ve çeşitli etkinliklere de konuşmacı olarak katılıyor. Yanardağ, 2017 yılı itibarıyla Tele1’de gösterilen 18 Dakika adlı programda Emre Kongar ile beraber gündeme dair gelişimleri yorumlamaktadır.

Tutuklanması

Ergenekon Davası kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Yanardağ, çıkarıldığı mahkemece “Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükûmeti yıkmaya girişim” suçlamasıyla tutuklandı, 10 Mart 2014 tarihinde ise Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.

Eserleri

988-2011, 5 Baskı, (Gendaş Yayınları, 2002)

Milliyetçilik MHP Faşizm (Aykırı Yayınları, ortak kitap, 2002)

Çivi Yazıları ve Destek Yayınları, (2004-2011, 3 Baskı)

Siyah Beyaz ve Destek Yayınları, (2006, 26 Baskı)

Siyah Beyaz ve Destek Yayınları, (2007-2012, 6 Baskı)

Siyah Beyaz Yayınları 2008, (3 Baskı Siyah Beyaz Yayınları, 2009, 2 Baskı)

Destek Yayınları, (2012, 5 Baskı)

Destek Yayınları, (2013, 6 Baskı)

Liberal İhanet (Kırmızı Kedi Yayınları, 5 Baskı)

Destek Yayınları, (2016)

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here