Libya devlet erkanı, 42 senelik Muammer Kaddafi dönemine son veren 2011’deki 17 Şubat devriminin 10’uncu yılı anma resepsiyonunda bir araya geldi.

Libya Başkanlık Konseyine bağlı Genel Politikalar Destek Ofisi tarafınca başkent Trablus’taki el-Huld Sarayında düzenlenen programa, ülkenin yeni seçilen Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, Başkanlık Konseyi Üyesi Abdüsselam Kejman, Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad, Müdafa Bakanı Selahaddin Nemruş’un yanı sıra Türkiye’nin Libya Büyükelçisi Serhat Aksen, TİKA Libya Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe ve üst düzey Libyalı yetkililer katıldı.

Genel Politikalar Destek Ofisi Müdürü Muhammed İbrahim Dırat, burada yapmış olduğu selamlama konuşmasında, Libya’nın 17 Şubat devriminin 10’uncu yılını kutladı.

Dırat, Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasal Diyalog Forumu kapsamında 24 Aralık 2021’de ülkede genel seçimlere gidilmesi kararının alınması ve seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici Ulusal Birlik Hükümetinin seçilmesinin Libya’nın istikrar ve bütünlüğü için bir kazanım olduğuna işaret etti.

5 Şubat’ta seçilen hükümetin meclisten güvenoyu alması ve ülkeyi belirlenen tarihte seçimlere götürmesi için desteklenmesi icap ettiğini aktaran Dırat, kazanımların korunması için devlet kurumlarının birleştirilmesi, aralarında husumet yada rekabet bulunan tüm siyasal akımlar içinde uzlaşıya gerekseme bulunduğunu kaydetti.

Davetliler arkasından akşam yemeğinde bir araya geldi.

Libya’da 17 Şubat devriminin 10’uncu yılı kapsamında, başkent Trablus başta olmak suretiyle Misrata, Zaviye, Zintan, Sebha dahil ülke genelinde cadde ve meydanlarda günlerce çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mücahit AydemirKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here