Dünya genelinde koronavirüs salgını ile savaşım devam ederken, Rusya‘da kuş gribi endişesi patlak verdi. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova bugün yapmış olduğu açıklamada, ülkenin güneyinde bir kanatlı hayvan çiftliğinde çalışan 7 işçide kuş gribinin tespit edildiğini duyurdu.

KUŞ GRİBİ GÖRÜLEN 7 KİŞİ KARANTİNADA

Geçtiğimiz Aralık ayında Vektor Araştırma Merkezi uzmanları tarafınca kuş gribinin bir alt türü olan A (H5N8) vakası görülen 7 kişinin izole edildiğini ifade eden Popova, “Vektor Araştırma Merkezi uzmanları geçtiğimiz Aralık ayında Rusya’nın güneyindeki bir kanatlı hayvan çiftliğinde çalışan 7 kişide kuş gribinin bir alt türünü tespit etti. Bu kişiler izole edildi. Bu bahsettiğim 7 şahıs bugün iyi durumda. Klinik seyirleri de oldukca hafifti. Bununla beraber bilim adamlarımız bu virüsün insan vücudundaki tepkilerini inceleyebildiler. Bu kişiler beklenenden daha kısa sürede hastalığı atlattılar” dedi.


DSÖ’YE BİLGİ VERİLDİ

Anna Popova görülen vakalardan sonrasında Dünya Sıhhat Örgütü‘ne data aktarıldığını ifade ederek, “Dünyanın insanlarda görülen ilk influenza A vakası (H5N8) ile ilgili veriler Dünya Sıhhat Örgütü’ne gönderildi. Bu sonuçlar birkaç gün içinde kontrol neticelerinden güvenli olunmasıyla beraber derhal gönderildi” dedi.

Popova ek olarak, Vektor Araştırma Merkezi uzmanları virüsün gen dizilimini, influenza virüslerinin ve koronavirüsün genomik verilerine açık erişim elde eden küresel bir bilim girişimi olan GISAID sistemine aktardığını beyan etti.

Kuş gribi ilk kez insanlara bulaştı! Rusya'da 7 kişi karantinaya alındı, DSÖ bilgilendirildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here