Kentten kamyonetiyle şehirler arası taşıma meydana getiren Ferit Aslan, geçen yıl 21 Kasım’da İstanbul’a yük götürürken Ankara Şeriflikoçhisar’da bir akaryakıt istasyonuna girip yakıt aldı. İstasyondan çıkarken dezenfektan ve kolonya kullanan Aslan, aracına binerek İstanbul’a doğru devam etti. Aslan, 00.57’de trafik uygulamasında 0,26 promil alkollü çıktı.

KAN TESTİNE GİTTİ

Alkol almadığını, kullandığı dezenfektan ve kolonyanın etkisiyle bu şekilde bir durumun yaşandığını kaydeden Aslan, Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi’ne giderek kan testi oldu. Aslan’ın buradaki kan testi 0 promil çıktı. Aslan, alkolmetrede çıkan 0,26 promilin dezenfektan ve kolonyanın etkisinden olabileceğini söylese de cezai işlem uygulandı. Alkollü vasıta kullanmaktan 1128 TL para cezası kesilen Aslan’ın ehliyetine de 6 ay süreyle el konuldu.


Kullandığı dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü, hukuk mücadelesini başlattı

“EHLİYETİM BENİM EKMEK KAPIM”

Ehliyetine el konulmuş olan Aslan, kararın düzeltilmesi için hukuk mücadelesi başlattı. Ticari aracın ailesinin geçim deposu bulunduğunu, ehliyeti alındığı için eve ekmek götüremediğini belirten Aslan, “Ehliyetim benim ekmek kapım. 15 senedir bu işi yapıyorum. Kullandığım dezenfektan ve kolonya sebebiyle ehliyetime 6 ay el konuldu. 3 aydır aracımı kullanamıyorum. İş çıkınca mecburen sürücü buluyorum. Ehliyetimin geri verilmesini isterim. Ben alkollü vasıta kullanmadım. Evim kira, borcum var. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım” dedi.

“DEZENFEKTAN PROMİL DÜZEYİNİ ETKİLER”

Kimya Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Emre Üresin de vasıta içinde kullanılan dezenfektan ya da kolonyanın alkolmetrenin sonucunu etkilemesinin mümkün bulunduğunu söylemiş oldu. Alkolmetrenin hem alınan alkolü hem de solunan havadaki alkolü ölçtüğünü belirten Üresin, “Vasıta sürücülerinin kullandığı, eline yüzüne sürdüğü, soluduğu dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkisinde bırakır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kolonya ya da dezenfektanı evden çıkmadan kullanalım. Bir süre bekleyerek trafiğe çıkmamız bizim alkol uygulamasında mağdur olmamamızı elde edecektir” ifadelerini kullandı.

Kullandığı dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü, hukuk mücadelesini başlattı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Soner AYDIN
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here