Sıhhat Bakanlığı ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üstünden piyasaya sürülen verilere nazaran, 8-14 Şubat 2021 tarihleri içinde Kovid-19 olay sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi‘nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer aldı.

KARADENİZ BÖLGESİ’NDE TAM KAPANMA OLACAK MI?

Sıhhat Bakanı Koca’nın paylaşmış olduğu olay sayısı haritasına nazaran en oldukça vakanın görüldüğü 5 ilin yer almış olduğu Karadeniz Bölgesi için uzmanlar, 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina önerisinde bulunmuş oldu.


Uzmanlar da, olay sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer almış olduğu Karadeniz için, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi, Karadeniz’deki vakaların yayılımını önlemek için tedbirlerin artırılıp, bölgede 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve ‘bölgesel karantina’ uygulanmasını talep etti.

“DAHA SIKI TEDBİRLER ALINMALI”

Doğu Karadeniz şehirlerinin birbirine yakın ve ulaşımın kolay bulunduğunu kaydeden Itimat, tedbirlerin artırılmaması halinde vakaların artmaya devam edeceğini belirtti. Itimat, “Demek ki bu Karadeniz’e yönelik bir durum. Ortak özelliğimiz, Karadeniz Bölgesi’nde hepimizin köy bağlantısı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Gerekirse şehirler arası bağlantıların önü kesilmeli. Aynı tedbirler alınırsa gene aynı şey olacak, bir sonraki hafta da gene aynı olacak. Olay sayısı yüksek ve öteki illere nazaran oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir” diye konuştu.

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here