Balkan ülkesi Karadağ‘da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aşılamaya geçildi.

Karadağ Kamu Sağlığı Enstitüsünden meydana getirilen yazılı açıklamaya gore, uygulamanın ilk gününde Risan Yaşlı Bakımevi ve Kotor Sıhhat Ocağından 79 kişiye, Sırbistan’dan gelen Rus aşısı Sputnik V’nin ilk dozu yapılmış oldu.


Ülkede ilk aşı, Kotor şehrindeki Risan Yaşlı Bakımevinde kalan 66 yaşındaki Vladimir Zderic’e yapılmış oldu.

Karadağ hükümetinin daha ilkin açıklamış olduğu aşılama programına gore ilk etapta, yaşlı bakımevlerinde kalanlar ile sıhhat çalışanları aşılanacak.

10 Şubat’ta mevcut salgın tedbirlerinin sıkılaştırması sonucu alınmıştı

17 Şubat çarşamba günü Sırbistan’ın Karadağ’a söz verdiği 4 bin doz Sputnik V aşısının 2 bin dozu ülkeye ulaşmış, aşıları teslim etmek suretiyle Podgorica’ya gelen Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Karadağlı mevkidaşı Zdravko Krivokapic tarafınca karşılanmıştı.

Karadağ’da olay sayılarının tekrardan artması üstüne hükümet, 10 Şubat’ta mevcut salgın tedbirlerini sıkılaştırma sonucu almıştı. 25 Şubat’a kadar yürürlükte olacak ek tedbirler kapsamında, ülke genelindeki sokağa çıkma kısıtlamasının 21.00-05.00 saatlerinde uygulanması, hafta sonları şehirlerarası ulaşımın da yasaklanması kararlaştırılmıştı.

Market, restoran, kafe ve barların emek harcama saatleri de 07.00-18.00 olarak değiştirilirken, 72 saatlik negatif PCR kontrol zorunluluğunun İngiltere ve Şimal İrlanda’dan sonrasında İsrail, Hindistan, Bahreyn, Lübnan, Cenup Afrika Cumhuriyeti, Brezilya, ABD, Letonya, Estonya, Litvanya, Malta, Fransa, İspanya, Portekiz, Hollanda, İrlanda, Belçika, Danimarka ve Çekya’dan gelecekler de ilgilendiriyor olacağı ifade edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adel Omeragic


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here