Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki Adana, Hatay, Mersin, Kayseri ve Niğde‘de yaban keçisi popülasyonu, kaçak avcılıkla savaşım ve gıda desteği yardımıyla terfi etti.

Bölge Müdürlüğü görevlileri, sorumluluklarındaki 5 ilde yaban hayvanlarının beslenmesi ve korunması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


Vaşak, sansar, yaban kedisi, tilki, çizgili sırtlan, karaca, kurt ve yaban domuzu benzer biçimde hayvanlar ile çeşitli kuş türlerine ev sahipliği icra eden bölgede, son dönemde yaban keçisi popülasyonundaki artış dikkati çekiyor.

Bölgede 2012’de 8 bin 693 olan yaban keçisi sayısı, kaçak avcılıkla savaşım ve gıda desteğiyle 9 yılda ortalama yüzde 65 artarak 14 bin 318’e çıktı.

“Geçtiğimiz yıl değişik alanlara 46 su yalağı yaptık”

Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, popülasyonunu artırmayı hedefledikleri türlerin başlangıcında yer edinen yaban keçisi sayısının 15 bine yaklaşmasının ümit verici ve güzel bir gelişme bulunduğunu söylemiş oldu.

Hayvanların sayısının artırılmasına yönelik üç rahat formülleri bulunduğunu belirten Çangır, şöyleki konuştu:

“Birincisi kaçak avcılıkla etkin savaşım. Bu mücadeleyi ettiğimiz süre hayvanlarımız evinde rahat eder ve yavrulayarak çoğalma eğilimine girer. İkincisi kış aylarında yoğun kar şartlarının olduğu yerlerde hayvana yemleme desteği yapıyoruz. Üçüncüsü de yazın buralarda oldukça fazla su alanı yok, o yüzden hayvanın su içebileceği rahat tipte, minik çapta ekonomik maliyetli su yalakları yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Bölge Müdürlüğümüzce değişik alanlara 46 su yalağı yaptık. İnşallah bu yıl da artırarak bu faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Bölge Müdürlüğü olarak 2020’yi “kaçak avcılıkla yoğun savaşım yılı” duyuru ettiklerini özetleyen Çangır, “Ekip arkadaşlarımızla 7 gün 24 saat esasına nazaran gece gündüz çalışıyoruz. Bölge Müdürlüğümüzde geçen yıl 1150 kaçak avcıya 6 milyon 500 lira yönetimsel ceza ve tazminat uyguladık. Bu da 2 bin 200 rakımdaki konforunu sağlamaya çalıştığımız hayvanlarımızın rahatı, buradaki organik popülasyonun artışını sağlamak içindir.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eren Bozkurt
KAYNAK: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here