Bir havayolu firmasında hostes olarak çalışan Nagehan Essembion (26) 6 yıl ilkin eğitim için gittiği Kıbrıs’ta, Kamerun vatandaşı Calvin Essembion (30) ile tanıştı. Çift kısa devam eden birlikteliğin ardında evlenerek İstanbul’a taşındı. Beylikdüzü’nde yaşayan çiftin Eva ve Emma isminde iki evlatları dünyaya geldi.

‘SİYAHİLERE DAİRE KİRALAMIYORUZ’

Özgürlük’in haberine bakılırsa; yaşamış olduğu evin minik gelmesi sebebiyle Essembion ailesi Esenyurt‘ta bulunan bir siteden daire baktı. Sitenin altında bulunan bir emlak ofisi ile irtibata geçen Nagehan Essembion, daireyi görmek için önceki gün Esenyurt’a gitti. Emlak ofisi görevlisi Melis Şenay, Afrika kökenli Calvin Essembion’u görünce site yönetiminin siyahilere daire kiralanmaması mevzusunda sonucu bulunduğunu söylemiş oldu.


“İLK KEZ BÖYLE BİR IRKÇILIKLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Neye uğradığını şaşıran Nagehan Essembion, ailesiyle beraber emlak ofisi çalışanlarına tepki göstererek dükkândan ayrıldı. CİMER’e şikâyette bulunan genç hanım, şunları söylemiş oldu: “Eşim Afrika kökenli olduğundan evlendiğimizden beri insanoğlu bizlere acayip bakıyor. Sadece ilk kez ırkçılık boyutunda bir vakayla karşı karşıya kaldım. Oturduğumuz evden bir süredir taşınmak istiyorduk. İnternetten yaptığım araştırmalarda bu daireyi beğendik. Hem kendimiz için hem de annem ve kardeşim için iki daire kiralayacaktık. Daire başı 1850 lira kira bizlere uygun geldi. Daireyi görmek için sitenin girişindeki emlak ofisine gittik. Daire ile ilgili konuşurken eşim ve çocuklarım da arkamdan girdi. Emlak ofisi çalışanları eşimi görünce daireyi kiralamaktan vazgeçti. ‘Site yönetimi siyahilere kiralık daire vermiyor. Bu şekilde bir karar almışlar’ dedi. Bu yüzden kiralama yapamayacaklarını söylediler. Eşim bu kelimeyi duyunca oldukça üzüldü ve evlatları alıp dışarı çıktı. İnsanların ırkçılık yapması bizi oldukça üzdü. Siyahi ne demek? O sitelerde Araplar, İranlılar, Suriyeliler yaşıyor. Göçmen nüfusunun çoğunlukta olduğu bir site. Sadece siyahilerin oturması yasakmış. İlk kez bu şekilde bir açık ırkçılıkla karşı karşıya kaldık. Başımdan geçenleri toplumsal medya hesabımdan paylaştım. İstanbul’da benim şeklinde eşi Afrika kökenli olan oldukça hanım var. Hepsi tepki gösterdi. Ne yazık ki bu şekilde vakalarla karşı karşıya kalıyoruz. Savcılar ve hâkimler bu kişiler hakkında ceza vermelidir.”

EMLAKÇI: YÖNETİM ÖYLE İSTEDİ

Aileyle görüşen emlak ofisi ise kararın kendilerinde olmadığını savundu. Ofis görevlisi Melis Şenay “Aile ulaştığında durumu anlattık. Site yönetimi bizlere ‘Afrika kökenliler ile bekarlara ev kiralamayın’ diyor. Biz aracı bir firmayız. Bu sonucu insanlara söylemek bizlere de oldukça zor geliyor. Ben yaşananlar karşısında oldukça üzüldüm. Bunu aileye söyledim. Buradaki daire sahibi evini kiralıyor. Sadece site yönetim sonucu olduğundan daire sahibi de bir şey yapamıyor. Bu sitelerde dünyanın her yerinden insanoğlu yaşıyor. Suriyelisinden İranlısına kadar aileler var. Onlarla ilgili bir engelleme yok. Fakat Afrika kökenliler ile bekar kişileri istemiyorlar” dedi.

YÖNETİM: TALİMAT BULUNMUYOR

Olayın yaşandığı sitenin yönetimi ise iddiaları reddederek “Bizim bu şekilde bir talimatımız bulunmuyor” dedi. Sadece site çevresinde kiralama icra eden birçok emlak ofisi çalışanı yönetimin Afrika kökenlilere daire kiralamadıklarını söylemiş oldu.

“BENİ ÇOK KÖTÜ ETKİLEDİ”

Yaşananlar sebebiyle mutsuz olduklarını belirten Calvin Essembion ise şöyleki konuştu: “Ben Aksaray’da bir kargo firmasında çalışıyorum. Bununla beraber tercümanlık yapıyorum. Çalışırken ırkçılık vakalarıyla karşılaşıyorum. İnsanlar değişik bakıyor. Sadece ailemin yanında yaşadıklarım beni oldukça üzdü. Yanımda iki kızım vardı. Onların bu şekilde bir vakaya tanık olması beni fena etkiledi. Derhal çocuklarımı da alıp dükkândan çıktım. Hangi dönemde yaşıyoruz. İnsanların renklerine bakılırsa ayrılması ırkçılıktır. Bunun kabahat bulunduğunu düşünüyorum. Bizlere bu tarz şeyleri söyleyenler hakkında şikâyetçi olduk. Eşimle beraber davanın takip edeni olacağız.”

Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here