Guardian gazetesinin bir kaynağa ve mahalli basına dayandırdığı haberine gore İsrail ve Suriye içinde yaşanmış olan tutsak takası, İsrail’in Suriye’ye koronavirüs aşısı sağlaması yardımıyla gerçekleştirildi.

Bu hafta Rusya vesilesiyle iki ülke içinde tutsak takası gerçekleşmişti.


Guardian’a konuşan ve adını vermeyen kaynak, ne kadar aşı sağlandığı ya da İsrail’in kendi kaynaklarından mı aşıyı verdiğine yönelik bir data vermedi.

İsralli gazeteci Barak Ravid, Twitter’dan yapmış olduğu ve yabancı kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında, İsrail’in Rusya’ya 1,2 milyon dolar vererek antak kalma kapsamında Suriye’ye Sputnik V aşısının temin edilmesiğini sağladığını belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu cuma günü yapmış olduğu açıklamada Suriye sınırını geçen bir kadının ülkeye geri dönmekte bulunduğunu açıklamıştı.

Suriye devlet medyası ise aşı iddialarını reddetti.

İsrail dokuz milyonluk nüfusu için kafi oranda aşı temin etmişti; nüfusunun yarısı en azından tek bir doz aşıyı aldı.

Suriye’de ise hemen hemen aşılama başlamadı.

Ordu sansürledi

İsrail ordusunun açıklamasına gore, İsrail’de tutuklu bulunan iki Suriyeli çoban, Suriye sınırını yanlışlıkla geçtikten sonrasında gözaltına alınan bir İsrailli hanımla takas edildi.

İsrailli kadının ortalama iki hafta ilkin Suriye’nin güneybatısındaki Kuneytra kenti civarlarında sınırı geçmiş olduğu açıklandı.

İsrail medyası adı açıklanmayan kadının Rusya’nın girişimlerinden sonrasında getirildiğini yazdı.

İsrail’de medya bu haberin yayımlanmasının ordu tarafınca önlendiğini de kaleme aldı.

İsrail’de kanunlara gore ordu güvenlik meseleleriyle ilgili haberlerin basılmasını engelleyebiliyor.

The Times of Israel haber sitesi İsrail halkına tartışmalı gelebilecek bu anlaşmanın temel bir maddesinin sansürlendiğini aktardı.

Sadece yabancı medyanın anlaşmayla ilgili cumartesi günü haber yapması üstüne ordu sansürü kaldırdı.

Netanyahu üstünde baskı

Haaretz gazetesinden müdafa muhabiri Amos Harel, “İsrail sağının Arap vatandaşlarına aşı almak için para harcanmasının iyi karşılanmayacağı” sebebi öne sürülerek Netanyahu’nun anlaşmayı gizli saklı tutmak istediğini aktardı.

Bu anlaşmanın Netanyahu üstünde, benzer bir anlaşmayı Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı yapması baskısının ortaya çıkarabileceğini de ekledi.

Covid-19 aşılama programında dünya lideri konumunda olan İsrail, Filistinlilere aşı verilmemesine yönelik eleştirilerin arkasından bölgeye aşı gönderme sonucu almıştı.

İsrail, Filistinlilerin yönetimindeki Batı Şeria ve Gazze’deki sıhhat çalışanları için 5 bin doz aşının gönderileceğini deklare etti. İlk doz aşılar bu hafta ulaştırıldı.BBCKaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here