İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, nükleer anlaşmanın tekrardan hayata geçirilmesi mevzusunda Tahran-Washington hattındaki gerilimli ilişkiye karşın yaptırımların kısa sürede kaldırılacağına inandıklarını belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’ya bakılırsa, Rebii dış politikadaki güncel gelişmeler hakkında bir yazı kaleme aldı.


Rebii, adaylığı döneminde anlaşmaya döneceğini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasından bir ay sonrasında “nihayet” eski Başkan Donald Trump’ın maksimum baskı politikasından vazgeçme “eşiğinde” bulunduğunu savundu.

Yaptırımların kaldırılmasının mevcut İran hükümetinin son gününe kadar önceliği bulunduğunu belirten Rebii, yazısına şöyleki devam etti:

“Diplomatik girişimlerin, gerilimlere karşın yakın gelecekte tüm yaptırımların kaldırılması da dahil olmak suretiyle tarafların taahhütlerine geri dönmesinin organik bir başlangıcı olarak pozitif sonuçlanacağını güvenle tahmin ediyoruz.”

ABD’nin, Trump döneminde alınan İran’a yönelik tüm Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarını yine uygulamaya olanak tanıyan mekanizmanın (snapback) hayata geçirilmesi kararını iptal etmesine değinen Rebii, bunu “Ufak bir adım ve ABD’nin iyi niyetinin yetersiz bir göstergesi” olarak değerlendirdi.

Rebii, ABD yönetiminde “rasyonelliğin” son aylarda hissedilir şekilde arttığını altını çizdi.

İran ile nükleer antak kalma

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) sürekli üyeleri ABD, Rusya Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) içinde 2015’te Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlenmiş olduğu ve denetim altına alındığı bir antak kalma imzalanmıştı.

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Washington, 8 Mayıs 2018’de anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran’a tekrardan yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Yaptırımlara karşılık 8 Mayıs 2019’da kademeli olarak anlaşmadaki taahhütlerini durdurmaya süregelen İran, 5 Ocak 2020’de anlaşmadaki taahhütlerini tamamen durdurmuş ve yüksek düzeyde uranyum zenginleştirme işlemi dahil bir takım adım atmıştı.

ABD’de göreve gelen Joe Biden yönetimi, Tahran’ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde anlaşmaya geri döneceklerini duyurmuştu. İran ise anlaşmadan çekilen taraf olarak ilk olarak ABD’nin anlaşmaya dönmesini ve yaptırımlarını kaldırması icap ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bilal Güler
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here