İnsan faaliyetlerinin, nehirlerdeki balık türlerini tehlikeye attığı bildirildi.

BBC’nin haberine nazaran, Fransız ve Çinli bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmada, insan faaliyetlerinin 2 bin 456 dere yatağında bulunan 10 bin 682 balık türü üstündeki tesirleri incelendi.


Araştırmada, insan faaliyetleri sebebiyle tatlı su balığı türlerinin yüzde 23’ünün neslinin tükenme tehlikesinde olduğu görüldü.

Söz mevzusu faaliyetlerin aşırı avlanma, nehirlerin tekrardan yönlendirilmesi, baraj yapılması, toprak ve su kirliliği, iklim değişikliği ve istilacı türlerdeki artış olduğu kaydedilen araştırmada, nehirlerdeki naturel ortamın 200 yıl evvelkinden fena durumda olduğu aktarıldı.

Araştırmada, dünyada 18 bin tatlı su balığı türü olduğu belirtilerek bu sayının tüm memelilerin çeyreğine denk geldiği ifade edildi.

Nehirlerin yüzde 86’sının endüstrileşmeden büyük seviyede, geri kalanının da kısmen zarar görmüş olduğu vurgulanan araştırmada, bilhassa Afrika ve Avustralya’da insanlardan uzakta olan nehirlerin kısmen daha azca zarar görmüş olduğu bilgisi paylaşıldı.

Çalışmaya mevzu olan nehirlerden Mekong’da aşırı avlanıldığı, Amazon’da da fazla baraj yapıldığı için balık türlerinin azaldığı kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Büşra Selvi Öğütcen
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here