Bir mağazada satış temsilcisi olarak çalışan gencin, iddiaya bakılırsa duygusal ilişki yaşamış olduğu mesai arkadaşı genç kızı iş yerindeyken öpmeye kalkışması güvenlik kameralarına takıldı.

TAZMİNATSIZ KOVULDU

Kısa sürede çalışanlar içinde dedikoduya sebep olan aşk kaçamağı müdürün kulağına gitti. Mağaza müdürünün raporu doğrultusunda delikanlı, işveren tarafınca ahlaka mugayir davranışları gerekçe gösterilerek tazminat ödenmeden kovuldu.


12 SENELİK TAZMİNATINI İSTEDİ

İş Mahkemesi’nin yolunu tutan genç, tam 12 yıl çalmış olduğu işinden hiçbir haklı niçin ve gerekçe göstermeksizin kovulduğunu belirterek, kıdem ve suç duyurusu tazminatı alacaklarının fesih tarihinden itibaren işleyecek en yüksek banka mevduat faizi ile davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Mahkemede müdafa meydana getiren işveren ise davacının çalmış olduğu mağazada beraber çalmış olduğu hanım ile aralarında gönül ilişkisi ve ahlaka mugayir davranışları bulunduğunu öne sürdü.

DEDİKODULARA SEBEP OLDU

Olayın işyerinde dedikodulara sebebiyet verdiğini özetleyen davalı, meydana getirilen araştırma ve kamera incelemelerinde davacı ile hanım arkadaşının negatif davranışlarının saptandığını, bunun üstüne çalışanlardan müdafa istendiğini dile getirdi. Davacının, sevilmiş olduğu hanımı öpmeye kalkışmasının kamera görüntülerine de yansıdığına dikkat çeken davalı patron, davacının iş akdinin terbiye ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebebiyle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etti. İş Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Sonucu davalı işveren temyiz erince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

İŞ YERİ VE GENEL AHLAK KURALLARINA AYKIRI BULUNDU

Davacının işyerindeki bir hanımla gönül ilişkisi yaşadığına dikkat çekilen Yargıtay sonucunda, davacı satış temsilcisinin hanım çalışanı iş yerinde öpmeye çalmış olduğu hatırlatıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan kararda şu şekilde denildi: “Davacının, mesai arkadaşını öpmeye çalıştığına dair girişimi güvenlik kameraları tarafınca kaydedilmiştir. Vakaya güvenlik kameralarının kaydı sebebi ile vakıf olan davalı işverenin davacı işçiyi bu fiili sebebiyle işten çıkarttığı anlaşılmaktadır. Hususi yaşam ve hususi yaşamın gizliliği kuralı iş yerinde ve başka bir çalışana karşı açıkca meydana getirilen fiili kapsamaz. Feshe mevzu edilen davranış hanım işçi tarafınca da müdafa tutanağında kabul edilmişken, davacı işçinin iş yeri ortamında başka bir çalışan ile yukarıda açıklanan şekilde bir vaka yaşaması iş yeri kurallarına ve genel terbiye kurallara aykırı olduğundan davalı işveren feshi haklıdır.

Açıklanan nedenle Mahkemece kıdem ve suç duyurusu tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalı olup kararın bozulmasını gerektirmiştir”

Öte taraftan emsal nitelikteki kararla beraber, işyerinde benzer davranış sergileyenlerin tazminatsız şekilde kovulmasının önü açılmış oldu.

İlişki yaşadığı mesai arkadaşını öpen çalışan, Yargıtay kararıyla tazminatsız kovuldu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here