Iğdır Üniversitesinin “Gelenekten Geleceğe” projesi kapsamında açmış olduğu cam süs eşyası yapım kursu yardımıyla yöredeki hanımefendiler hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Serhat Kalkınma Ajansı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün de destek verdiği proje kapsamında kursa katılan 15 hanım, 6 aylık eğitimlerinin peşinden alacakları sertifika yardımıyla atölyelerini de kurabilecek.


Üniversitede düzenlenen kursta hanımefendiler, atık şişeleri ısıtarak şekillendirdikten sonrasında rengarenk boyayarak süs eşyası ve cam süslemeli mozaik pano üretiyor.

“Öğrenciler ile ev bayanları faydalanıyor”

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Kısmı Seramik ve Cam Tasarımı Programı Öğretim Görevlisi Fatime Cenk Can, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, projenin yöre kadınlarının meslek edinmeleri için hayata geçirildiğini söylemiş oldu.

Kursu tamamlayan bayanların iş yerlerini açabileceğini ifade eden Can, şöyleki konuştu:

“İlk etapta açtığımız 15 kişilik kursumuzdan talebe ve ev bayanları faydalanmakta. Kursa katılan hanımefendilere İŞKUR tarafınca destek veriliyor ve bu destekle aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Iğdır’da bir ilki meydana getirilen kursta ev bayanları hem meslek öğrenip hem de ev ekonomilerine katkı sunarken, bu kısmı tercih edecek genç kızlarımız da alanda deneyim edinmiş olacaklar. Kursta öğrencilerimiz cam boncuk, cam süslemeli mozaik pano ve cam süs eşyaları yapmayı öğreniyorlar.”

“Meslek öğrenerek ekonomik özgürlüğümüzü de kazanacağız”

Kursiyerlerden Sibel Bitkin da cam sanatını meslek edinmeyi kendisine hedef olarak belirlediğini söyledi.

Hem meslek öğrendiklerini hem de gelir sağladıklarını dile getiren Bitkin, şunları kaydetti:

“Bu kursun sonunda kendi atölyemi oluşturmayı düşünüyorum. Ben ve ev hanımı dostlarım bu projeden yararlanmak için kursa katıldık. Bu sayede Iğdırlı hanımefendiler olarak meslek öğrenmenin yanında ekonomik özgürlüğümüzü de kazanmış olacağız. Bu şekilde bir projenin içinde kendimizi bulduk, bundan dolayı oldukca memnunuz. Ben üniversitenin bu bölümünde önümüzdeki dönemde tercih yapmayı düşünüyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bülent Mavzer
KAYNAK: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here