İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gara’daki saldırıyı, yapanların yanına bırakmayacağını vurgulayarak, “Benim bir ahdım vardı onu gerçekleştiremedim. Eren’i öldürenleri Eren’in mezarının başındaki ağaca asmak ahdımdır. Fakat ‘olmaz’ dedik geçtik, yakaladık bitirdik. İnönü Stadyumu’nu, oradaki evlatlarımızı katledenlerin ardında gezdik, onları bitirdik. Bundan 15-20 yıl ilkin şehit olan evlatlarımızın en büyük onurumuz ailelerine açıp ‘Katilleri bizim tarafımızdan cehennemi boyladı.’ anlamına gelir. Sayın Cumhurbaşkanımızın yönettiği Türkiye’de olanaksız yoktur. Murat Karayılan‘la ve diğerleriyle ilgili verdiğimiz sözü yerine getireceğiz.” dedi.

A Haber‘de “Gündem Hususi” programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Asil, Türkiye’nin terörle savaşım konseptini değiştirdiğini, 15 Temmuz’un birçok meselede miat bulunduğunu kaydetti.

Bakan Asil, 15 Temmuz’un miat olmasının sebebini, “artık ecinnilerin işin içine karışmaması”, istihbaratı izleyeceği yolu göstermeye çalışanların, aşağıdan doğru bilgiyi yanlış şekilde aktarmaya çalışanların sistemin içinde olmaması, sistemin içinde tamamen bu meselenin çözümünü ortaya koymaya çalışanların olması şeklinde aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terörü kaynağında yok etme konsepti bulunduğunu aktaran Asil, “Bu kaynak nedir? 1978 PKK’nın kuruluşu. İlk öldürülen siyasal, Edip Nahiye. PKK’nın aslen kendini duyuru etmiş olduğu bir eylemdir. 1979’da PKK 150 kadro elemanıyla birlikte Suriye’ye geçti. Suriye’ye niçin geçti? Orada kendisini eğitmek, felsefesini tam anlamıyla oturtmak ve ondan sonraki hedeflerini gerçekleştirebilmek için. Peşinden, Haftanin, Metina, Zap, Avaşin, Basyan, Hakurk.” dedi.

Harita üstünde bu bölgeleri ve Gara’yı gösteren Asil, Türkiye’nin hem Hakkari, Beytüşşebap, Şırnak, Yüksekova tüm bu hattın içinde ve yukarı doğru olan hattın içinde var bulunduğunu hem de şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyon gerçekleştirdiğini beyan etti.

Gara’nın öneminden bahseden Asil, şöyleki konuştu:

“Kandil koridoru, Suriye koridoru, Sincar koridoru. Bu koridorun giriş alanı Gara’dır. Peki, Gara’nın ikinci mühim özelliği ne? Biz burayı sıkıştırdıkça bunların sözde Apollo akademisi burdadır. Tüm eğitim merkezlerini ve onun kendi mütemmim cüzleri olan tüm akademileri burdadır. Sıhhat, eğitim, havacılık, hepsi buradaki alandadır. Ötekilerden daha öte bu alanın bir özelliği var. Bu alan savunulması oldukca kolay bir alandır, tepeleri olan bir alandır.”

Asil, Türkiye’nin içinde 300 terörist bulunduğunu belirterek, “‘312’ diyor dostlar da bana gore 300’ün altında. Zira savcıya vermeden, sarı torbaya koymadan sayıyı düşmüyoruz. Bazı bölgelerde yitik bulunduğunu bildiğimiz, değerlendirdiğimiz 30 civarında diyebileceğim terörist daha var.” dedi.

Türkiye’deki terörist sayısı son 4 yılda yüzde 88 azaldı

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, 2016’dan itibaren Türkiye’deki terörist sayısında yaşanmış olan değişimi grafik üstünde göstererek, ülkedeki terörist sayısının son 4 yılda yüzde 88 azaldığına dikkati çekti.

Bunun iyi mi sağlandığına ilişkin Asil, şöyleki konuştu:

“Bir, içeride basmadık yer bırakmadık. İki; yalnız teröristle uğraşmadık, finansmanıyla da uğraştık. Üç; oradaki belediyeler dediğimiz tamamen terör örgütünü finanse eden, onların insan kaynaklarını tesis etmeye çalışan, onlara moral veren, bir ekip eğitim sempozyumları hazırlayan, lojistik desteklerini elde eden anlayışın ta kendisidir. Internasyonal alanda irtibatını da sağlıyor. Sözde sivil cemiyet örgütleri. Sözde bir ekip yapılar. Tüm bu tarz şeyleri gerçekleştiriyor. Bir taraftan siz üs bölgelerini oluşturuyorsunuz. Hakkari’de, Kato’da üs bölgesi oluşturuyorsunuz. Körkandil’de üs bölgesi oluşturuyorsunuz. Cehennem deresinde üs bölgesi oluşturuyorsunuz. Seyit’e üs bölgesi oluşturuyorsunuz. Tüm bunların hepsi esas itibarıyla örgütün kendi adına eğitim olarak düzenlemiş olduğu, kendi mağaralarında kalmış olduğu, kendi alanlarında kalmış olduğu, dönem dönem karşılaşırsanız çatışma çıkmış olduğu alanlardı. Şimdi bu alanların hepsinde biz varız. Bunun aynısını şimdi Metina’da Zap’ta Avaşin Basyan’da ve Gara’da yapmakla yükümlüyüz.”

Gara’daki operasyon

Hedeflerinin Gara’daki terör örgütlerinin yuvalarını tarumar etmek, yaşam ve aktarma alanlarını, lojistik ve eğitim alanlarını ortadan kaldırabilmek bulunduğunu aktaran Asil, şunları kaydetti:

“Gara’da bunu yaptığınız andan itibaren kalbe girmiş gibisinizdir. Bugün TSK’nın yapmış olduğu Gara operasyonunun anlamı da budur. Şu demek oluyor ki içeride Yıldırım, Eren, Kapan operasyonlarını yapmış olup hem de orda da kalmadık. Iğdır’dan başlamış olan, Ağrı’nın sonuna kadar hiçbir sınır ihtilafı çıkmadan sınır duvarlarını gerçekleştirdik. Bir tek sınır duvarı yapmıyoruz. Bir entegre sınır yönetimi yapıyoruz. Bir taraftan optik kameraları olan kaleler, bir taraftan gece görüş dürbünleri olan, bir taraftan aydınlatmalar. Eğer bir kaçak söz mevzusu olursa fotoğrafını dönüyor, çekiyor, anında karakola atıyor, kırmızı lamba yanmaya başlıyor. Muhteşem ve görkemli bir sistem kurduk, kurmaya devam ediyoruz. Bu yıl 54-55 kilometre Van’ı bitireceğiz. Yüksekova’da başladık, 11 kilometre gittik. Güvenlik duvarlarının diğeri tarafında hendekler de kazdık.”

Asil, Gara’nın esas itibarıyla oranın merkezi olduğuna işaret ederek, “O koridoru kapatmamız, eğitim alanlarını bertaraf etmemiz, tüm buradaki aktarım merkezlerinin ortasına, kalbine girmemiz ve düze inmemiz terör örgütünün en mühim sıkıntısıdır. Terör örgütünün bugünkü feryadının anlamı da budur.” dedi.

“Orada olduğumuz için bugün Türkiye’nin içinde rahatlık var”

Bakan Asil, Gara operasyonuna öteki ülkelerin bakışı ve Türkiye’nin terör mücadelesine sivil toplumlardan ve siyasal partilerden destek verilip verilmediğine ilişkin suali şöyleki yanıtladı:

“İran’da 525 terörist bulunduğunu değerlendiriyoruz. Irak bölgesinde 2 bin 750. Bunlar kadrolu teröristtir. PKK’nın uzun senelerden beri asli kadrolarıdır. Bir kısım da 15 bin 500’ün içinde var. Suriye’de 15 bin 500’ün mühim kısmı korkutularak, ürkütülerek ailelerinden alınarak katılanlar. Esas itibarıyla 5 bin civarında bir kadro var. 20 binin 15 bini de Suriye’de daha oldukca gördüğümüz, evlatların alınıp, her aileden bir kişinin alınıp, onlara kimi zaman belli ücretlerin de verildiği bir yekün oluşturuyorlar. Bu bizim oldukca rahat bir halde baş edebileceğimiz ve yok edebileceğimiz bir teşkilat.”

Türkiye’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları yaptığını hatırlatan Asil, “Toplam 8 bin 134 kilometrelik bir alan. Peki derdi nedir Türkiye’nin? Tam da Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu bir konsepti hayata geçirmek, Sinat, Haftanin, Metina, Harkuk, Avaşin, Basyan, Zap, arkasından Afrin, Cerablus, Azez, Mare arkasından Resulayn, Tel Abyad. Terör hangi alandaysa Türkiye yukarıdan aşağıya Avrupa ve ABD’yı rahatsız eden tam da bu. Bu alanlara Türkiye’nin girmesini istemediler. Türkiye’yi bir sıkışmışlık içine koyacaklar ve Türkiye’yi teslim alacaklar. Oysa biz bugün öndeyiz. ABD, Avrupa teorisyenleri de duysunlar. Orada olduğumuz için bugün Türkiye’nin içinde rahatlık var.” ifadelerini kullandı.

“Bu alanın hepsini temizlemek milletimizin bizlere talimatıdır”

“Gara’da işiniz bitti mi?” sorusu üstüne Asil, hemen hemen bitmediğini, Metina’da, Hakurk’ta, Haftanin’de ne yapıyorlarsa Gara’da da aynısını yapacaklarının altını çizdi.

Asil, terör örgütünün kendisini yönetim ettiğini düşündüğü yerin Kandil bulunduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Terör örgütü ahlaksız bir yapıdadır. ‘Namussuz elebaşı’ olarak nitelendirdiklerimizin 17-18 yaşındaki ufaklıklara saldırı etmiş olduğu ve oradan olan evlatları alıp Mahmur’a götürüyorlar, büyütüp orada terörist yapmak için. Mantıkları talimatları anlayışları tamamen bu. Biz Irak’ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygılıyız. Suriye’nin bütünlüğüne saygılıyız. Fakat bizi, ülkemizi istikrarsızlaştırmak, bölmek, parçalamak ve bizi kaybettirmek için, birliğimizi parçalamak için ellerinden geleni yapanlara da hoşgörme göstermeyiz. Onun için bu alanın (Gara) hepsini temizlemek milletimizin bizlere talimatıdır.”

“Murat Karayılan’la ve diğerleriyle ilgili verdiğimiz sözü yerine getireceğiz”

Saldırıdan sonrasında Murat Karayılan’ı “bin bölüme bölme” sözü verdiği hatırlatılan, kısa sürede buna dair müjde alınıp alınmayacağı sorulan Asil, şöyleki konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tarz şeyleri yapanların yanına bırakmayacaktır. Benim bir ahdım vardı onu gerçekleştiremedim. Eren’i öldürenleri Eren’in mezarının başındaki ağaca asmak ahdımdır. Fakat ‘olmaz’ dedik geçtik, yakaladık bitirdik. İnönü Stadyumu’nu, oradaki evlatlarımızı katledenlerin ardında gezdik, onları bitirdik. Bundan 15-20 yıl ilkin şehit olan evlatlarımızın en büyük onurumuz ailelerine açıp ‘Katilleri bizim tarafımızdan cehennemi boyladı.’ anlamına gelir. Sayın Cumhurbaşkanımızın yönettiği Türkiye’de olanaksız yoktur. Murat Karayılan’la ve diğerleriyle ilgili verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Asla kimsenin endişesi olmasın.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Elif Ufak
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here