Karkamış kazasının Yurtbağ Mahallesi’nde besicilik meydana getiren Harun Bozkurt, hobi olarak başladığı istiridye mantarı yetiştiriciliğinde başarıya ulaşmış olunca işini büyütme sonucu aldı. Kendi imkanları ile kurduğu çadırda ilk hasadını meydana getiren Bozkurt, mantarların talep görmesiyle otomasyon sistemi kurarak üretimi çoğaltmak için emek harcama başlattı.

“15 GÜNDE VERİM ALINIYOR”

Evinin bahçesine kurduğu çadırda başladığı mantar üretiminde başarıya ulaşmış bulunduğunu özetleyen Bozkurt, “İstiridye mantarı yetiştirmede en mühim husus üretim noktasındaki rutubet ve havadır. Rutubet ve hava ayarlarını oluşturabilirseniz mantar büyümeye adım atar. Üretimlerde rutubet ve hava değerleri oldukca mühim olduğundan bu mevzuda uzmanlardan informasyon alarak istenilen şartlarda mantar üretmeye başladım. İstiridye mantarımız üretim noktamızda ortalama olarak 15 gün içinde verim veriyor” diye konuştu.


Hobi olarak başladığı mantar üretiminde, siparişlere yetişemeyince işleri büyütmek için kolları sıvadı

“YOĞUN SİPARİŞ ALIYORUZ”

Bozkurt, mantarın tüm yiyecek çeşitleri ile tüketilebileceğini, en yoğun tüketimin ise kebaplık olarak tercih edildiğini vurgulayarak, “Mantarlarımız kahvaltıda da yenilebilir, yemeklerde de kullanılabilir bunun yanında mangalda kebap olarak da yapılarak tüketilebilir. Bilhassa mantar kebabına oldukca büyük bir ilgi var. Sırf bu kebabı yapmış olup tüketmek için yoğun olarak istiridye mantar siparişleri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hobi olarak başladığı mantar üretiminde, siparişlere yetişemeyince işleri büyütmek için kolları sıvadı

“HER MANTAR GÜVENİLEREK TÜKETİLMEMELİ”

İnsanların istiridye mantarından korkmaması icap ettiğini söyleyerek zehirlenme vakalarının tamamının yabani mantarlardan kaynaklandığını da dile getiren Bozkurt, “İstiridye mantarının gıda kıymeti oldukça yüksek olduğundan insanların kucak dolusu tüketmesini istiyoruz. İnsanlar istiridye mantarından korkmasınlar. Yabani mantar değildir ve kesinlikle zehirleme benzer biçimde bir durumu söz mevzusu olmaz” dedi.

Bozkurt, siparişlere yetişemediği için otomasyon sistem ile üretimini arttırmak için emek harcamalar yaptığını da sözlerine ekledi.

Hobi olarak başladığı mantar üretiminde, siparişlere yetişemeyince işleri büyütmek için kolları sıvadı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here