İçişleri Bakanı Süleyman Asil, katılmış olduğu bir tv programında Gara’ya giden HDP’li milletvekilinin Dirayet Dilan Taşdemir bulunduğunu açıklamıştı.

Söz mevzusu açıklamayı suç duyurusu kabul eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Taşdemir hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma başlatmıştı.

Güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü mensubu S.B., ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir’in 2009 senesinde Diyarbakır’da KCK ana davasından dolayı tutuklandığını, 2014 senesinde tahliye olduktan sonrasında HDP il binasına çoğunlukla gidip geldiğini beyan etti.

“HDP, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KANDİL’DE BULUNAN ÜST YÖNETİMİ TARAFINDAN BELİRLENDİ”

Terörist ifadesinde, Dilan Dirayet Taşdemir’in tüm yaşamını terör örgütü faaliyetlerine adayan teşkilat mensuplarından biri bulunduğunu söyleyerek, “Türkiye’de meydana getirilen genel ve mahalli seçimlerde geçmişte adı BDP, günümüzde HDP olan yasal siyasal partiler terör örgütünün Kandil’de bulunan üst yönetimi tarafınca belirlendi.

Teşkilat kadrolarından oluşan adayları listelerine dâhil ederek mahalli yada genel seçimlerde seçilmeleri sağlandı. Bu sayede terör örgütü KCK-TM adına etkinlik yürüten kadroların mahalli yönetimlere ve milletvekili olarak meclise girmeleri sağlandı” dedi.

“DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR, ÖRGÜT ÜST YÖNETİMİ TARAFINDAN HDP MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ”

U. isminde teşkilat mensubu ise ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir’in PKK/KCK terör örgütüne bağlı KCK-TM Siyasal Alan Merkezi’ne bağlı olarak faaliyetler yürüttüğünü belirterek, Taşdemir’in örgütün kadrolu mensubu bulunduğunu söylemiş oldu.

Teşkilat mensubu ifadesinde, Taşdemir’in 2009 yılı öncesinde yasadışı yollardan Irak’ın kuzeyine gittiğini ve Kandil’de hanım teşkilat yapılanması tarafınca verilen “Örneksiz Hanım İdeolojik Eğitimi” kapsamında bir dönem eğitimler aldığını söylemiş oldu.

Teşkilat mensubu ifadesinde, “Kandil’de yer edinen teşkilat üst yönetimi ve KCK’nın önerisiyle HDP milletvekili seçtirildi. Milletvekili seçildikten sonraki süreçte HDP içinde PKK sekretaryası olarak vazife yapmış oldu” dedi.

“9 HAZİRAN 2019 TARİHİNDE IRAK’IN MAHMUR BÖLGESİNE GEÇTİ”

Güvenlik güçlerine teslim olması sağlanan teşkilat mensubu M.U. da ifadesinde, Dirayet Dilan Taşdemir’in 9 Haziran 2019 tarihinde hususi kuvvetler mensubu Pirdoğan kod adlı teşkilat mensubunun şoförlüğünde Özgür Çiya kod adlı, Arin Botan kod adlı ve Arin kod adlı teşkilat mensupları ile birlikte Irak’ın Mahmur bölgesine geçtiğini beyan etti.

M.U, araçta kod isimlerini hatırlamadığı 3 adam teşkilat mensubunun daha bulunduğunu, her insanın yanında tabanca ve teçhizat bulunduğunu, Gara’dan araçla 1.5 saat seyahat yaptıktan sonrasında yolda başka bir aracın yanında durduklarını ve bu araçtan Dirayet Dilan Taşdemir isminde sonradan televizyondan HDP milletvekili bulunduğunu öğrendiği şahsın inerek kendi araçlarına bindiğini söylemiş oldu.

Teşkilat mensubu ifadesinde, sivil kıyafetli olan Dirayet Dilan Taşdemir’in yanında sırt çantası ve poşetler bulunduğunu, kendisinin araçlarına bindikten sonrasında bir tek selamlaştığını, başka bir konuşma olmadığını, ortalama 1 saat devam eden seyahat sonrası Mahmur kampına vardıklarında kendilerine “Allah’a emanet olun” diyerek araçtan indiğini ve Taşdemir’i başka bir aracın aldığını beyan etti.

HAZİRAN AYINDA ERBİL’E ÇIKIŞ KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Teşkilat mensubunun “Gara’da gördüm” söylediği tarihte Dirayet Dilan Taşdemir’in 9 Haziran 2019 günü Türk Hava Yolları’na ilişik uçakla saat 01.06’da Diyarbakır’dan Irak’ın Erbil kentine çıkış yapmış olduğu, 5 gün bölgede kaldıktan sonrasında 13 Haziran 2019 tarihinde Erbil’den dönerek İstanbul Havalimanı’ndan ülkeye “giriş” kaydının olduğu ortaya çıktı.

HDP li Dirayet Dilan Taşdemir in Erbil e giriş kaydı ortaya çıktı #1


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here