Merkez Antakya ilçesinde 46 senedir üroloji uzmanı olarak vazife icra eden Dr. İzzettin Zan (74), meslek yaşamı süresince 2 binin üstünde ameliyata girerek, hastalarını sağlıklarına kavuşturdu. Girmiş olduğu ameliyatlarda hastalardan çıkarttığı yüzlerce böbrek ve idrar yolu taşını kendisine ilişkin ofiste sergileyen Zan, görenleri hayrete düşüren koleksiyonunda birbirinden garip taşlar dikkati çekti. Halen bir hususi hastanede üroloji uzmanı olarak görevini sürdüren Zan, yanlış beslenme, terleme ve azca su içme ile buna benzer sebeplerden dolayı idrar yolları ve böbreklerde taş oluştuğunu söylemiş oldu.

“BU TAŞLARI GÖREN ÇOK SU İÇMEYE BAŞLADI”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ihtisasını aldığını ve orada böbrek ve idrar yolu taşı ameliyatının azca bulunduğunu, bu yüzden de ayda yada yılda bir gelen ameliyatlara kimin gireceği ile ilgili dostlar içinde bir yarışa girdiklerini söyleyen Dr. Zan, “Antakya’da vazife halletmeye başlayınca, oldukca taş gördüm. Bundan dolayı hakikaten oldukca taş var ve özellikli taşlar. Memleketimiz sıcak bölge iklimi olduğundan, terleme ve azca su içmeden dolayı meydana gelen taş oluşumlarını oldukca fazla gördüm. Bir ihtimal 2 bini aşkın ameliyatlar yaptım, bu ameliyatlarımda çıkan garip taşları sergilemeye doğal olarak tuttum. Yaptığım ameliyatlarda, insan vücudundan çıkan oldukca garip taşlarla karşı karşıya geldik. Sanıyorum görenlere oldukca büyük bir iyilik yapmış olduğumu söyleyebilirim. Bu taşları gören, bunlardan korkarak oldukca su içmeye başladı” dedi.


Hataylı doktordan hayrete düşüren koleksiyon; kimisi 22 santim, kimisi 650 gram

“KİMİSİ 22 SANTİMETRE, KİMİSİ 650 GRAM”

Yapmış olduğu ameliyatlarda gerek idrar yollarında, gerekse böbreklerde çıkan taşların kendisini şaşkınlıklar içinde bıraktığını dile getiren Zan, “Geçmişte yaptığım ameliyatlardan birinde, bir hanımdan 22 santimetre uzunluğunda bir taş çıkardık ve bilincinde bile değildi. Bizlere ulaştığında ‘Benim kasığıma bir şey batıyor’ şeklinde bir şikayeti vardı. Ikimiz de yaptığımız tektik ve araştırmalardan sonrasında bu şekilde bir taşı tespit ettik. Gene bir adam hasta Suudi Arabistan’da çalışıyordu, memleketine ‘iş yapamazsın’ deyip göndermişlerdi. Burada o adam hastamıza çektiğimiz filmimizde böbreğinde 650 gram ağırlığında bir taş saptadık, ameliyatı da yaptık. Öte taraftan 75 yaşındaki bir hastamızdan, en küçüğü kestane büyüklüğünden olan 12 taş aldık. Bunun benzer biçimde yüzlerce örnek var, görüldüğü suretiyle” diye konuştu.

Hataylı doktordan hayrete düşüren koleksiyon; kimisi 22 santim, kimisi 650 gram

İnsan vücudundaki taşların, azca su içme, yanlış beslenme, oldukca fazla acılı, ekşili ve baharatlı gıdaların tüketilmesinden kaynaklandığını belirten Zan, idrar yolunda oluşan taşın ise idrarın duraklayarak ilerlemesine niçin bulunduğunu, bu şekilde hastalık verdiğini aktardı.

Hataylı doktordan hayrete düşüren koleksiyon; kimisi 22 santim, kimisi 650 gram
Hataylı doktordan hayrete düşüren böbrek taşı koleksiyonu: Kimisi 22 santim, kimisi 650 gram

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İzzet NAZLI
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here