SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca‘nın paylaşmış olduğu olay sayısı haritasına bakılırsa 8-14 Şubat tarihleri içinde oransal olarak en fazlaca vakanın görüldüğü iller içinde ilk sırada yer edinen Trabzon‘da, alınan mahalli engelleme tedbirleri, uygulanmaya başladı. Hafta sonu kısıtlamalarında gidişlerin yasaklandığı köy ve mahallelere çıkışlara, oluşturulan polis denetim noktalarında meydana getirilen denetimlerle izin verilmiyor.

Sıhhat Bakanlığı, ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üstünden piyasaya çıkan verilere bakılırsa, 8-14 Şubat 2021 tarihleri içinde Covid-19 olay sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi’nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun aldı. Karadeniz Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, son günlerde koronavirüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit etti. Olay sayılarının oransal olarak en yüksek olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında ilçe geçişlerine, köy ve mahallelere çıkışlara yasak getirildi.SIKI DENETİMLER BAŞLADITrabzon’da hafta sonu kısıtlamasında köy ve mahallelere çıkılmasını engellemek amacıyla şehir merkezi ve ilçe giriş çıkışlarında polis ve jandarma ekipleri tarafınca denetim noktaları oluşturuldu. Durdurulan araçlarda sürücülerin gezi izin belgesi ve kısıtlamadan muaf olduklarını gösteren belgeler ile vazife bölgeleri sorgulandı. Şehir genelinde sürdürülen denetimlerde takımlar köy ve mahallelerde toplu halde bulunmaları önlemek için de takiplerini sürdürdü.’SUİSTİMAL EDİLİYOR”Yörede birçok kişinin hafta sonları kısıtlamaları köy evlerinde giderek geçirdiğini özetleyen Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “İlçelerimizin girişlerinde ve belli noktalarda denetlemeler yapılacak. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan bazı yurttaşlarımız olabiliyor. Bunların bu durumu kötüye kullanma etmiş olduğu duyumunu da aldık. Bu mevzuda da iş yeri güzergahı haricinde bulunan vatandaşlara da lüzumlu cezalarda uygulanacak. Artık bu mevzuda ne gerekiyorsa yapacağız. Denetimse denetim, ceza ise ceza, iş yeri kapatma ise kapatma. Ne gerekiyorsa yapılacak. Artık başka çaremiz kalmadı. Her insanın dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.’DENETİMLER CAYDIRICI BİR ÖZELLİK TAŞIYOR’Trafik ekiplerinin çevirme noktasında denetime doğal olarak tutulan Faik Karadeniz, “Denetimler yerinde yapılıyor. Bu denetimlerin sıklaştırılmış olması da caydırıcı bir özellik taşıyor. Yurttaşlarımızın artık kurallara uyması gerekiyor. Maske, temizlik ve mesafe kuralı hepimiz için. Bu kurallara uyulmazsa sonumuz asla iyi gözükmüyor. Tadı için dışarıya çıkanlar fazlaca fazla var. Yasaklardan muaf olan insanların suistimallerine hepimiz de tanık olabiliyoruz” şeklinde konuştu.’BİR GEVŞEME VAR’

Dursun Ali Kalbim ise, “Bir gevşeklik görüyorum. Benim oğlum down sendromlu olduğundan onu dolaştırma iznim var. Bir kısım insan harfiyen uyuyor kurallara fakat bir kısım insan ise kurallara uymayı bırak, virüsün hakkaten varlığına inanmıyor. Şimdi bir çuvala dolsun diye araç-gereç koyarsan ve bir tarafı delik olursa o çuvalı doldurmak mümkün olmaz. İşte çuval misali her insanın kurallara uyması gerekiyor ki normale dönebilelim” dedi.
Hafta sonu kısıtlamasında köylere çıkışların yasaklandığı Trabzon'da sıkı denetim
Hafta sonu kısıtlamasında köylere çıkışların yasaklandığı Trabzon'da sıkı denetim

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aleyna KESKİN


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here