Fas Eğitim Sendikası’nın, Fas ile İsrail içinde meydana getirilen kültür ve eğitim iş birliği anlaşmasını reddettiğini belirterek, bundan vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş olduğu bildirildi.

Fas mahalli basınında yer edinen haberde, Fas Eğitim Sendikası yönetiminin dün Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Said Emzazi’ye bir mektup yazarak, İsrail ile mutabakata varılan kültür ve eğitim iş birliği anlaşmasını reddettiklerini ilettiği kaydedildi.


Atılan adımın oluşturacağı negatif etkisinde bırakır hakkında Bakan Emzazi’ye uyarıların yer almış olduğu mektupta, bakanlığa söz mevzusu karardan vazgeçilmesi çağrısında bulunulmuş oldu.

Emzazi, 11 Ocak’ta İsrail Eğitim Bakanı Yoav Gallant ile telekonferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede iki ülke içinde kültür ve eğitim alanlarında bazı anlaşmalar mevzusunda mutabık kalındığı açıklanmıştı.

10 Mayıs 2012 tarihinde kurulan Fas Eğitim Sendikası, ülkenin fazlaca katılımlı mühim sendikalarından birisi olarak biliniyor.

Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkilerin “en kısa zamanda” kurulacağını açıklamıştı. Aynı gün devrin ABD Başkanı Donald Trump da yapmış olduğu açıklamayla Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra’da Fas’ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Fas, bu kararla Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan’ın peşinden son birkaç ay içinde İsrail’le normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi olurken, Mağrib bölgesinde ise ilk ülke olmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aydoğan Kalabalık


Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here