Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, sadece 2020 yılına nazaran daha davranışlarında ölçülü ve yönetilebilir olacağını altını çizdi.

“EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI”

Kluge, en fena senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına nazaran virüs hakkında daha çok bilgiye haiz olunduğunu belirtti. Kovid-19 salgınında yaşanmış olan gelişimleri asla kimsenin evvel bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, “2022’nin başlangıcında salgının sona ereceğini düşünüyorum. Virüs olmaya devam edecek, sadece kısıtlamalara gerekseme olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir ileti.” ifadelerini kullandı.


“MUTASYON İÇİN YENİ AŞIYA GEREK YOK”

Kovid-19’un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların düzgüsel bulunduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını sadece mutasyonların süratli yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini söyledi. Kluge, Kovid-19’un mutasyona uğramış daha süratli yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif bulunduğunu fazlaca sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara nazaran düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söylemiş oldu.Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, sadece sıhhat sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sıhhat sisteminin, daha çok baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları fazlaca ciddiye aldıklarını kaydetti.

“HIZLI OLMAK CAN KURTARACAK”

En büyük probleminin ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya ulaştığında yaşanacağına dikkati çeken Kluge, süre çizelgesinin fazlaca mühim bir unsur bulunduğunun altını çizdi. Kluge, “Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden nefes aldıran açıklama: Korona salgını 2022'nin başlarında sona erer

Kaynak: Anadolu Ajansı / Davut Çolak
Kaynak: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here