Konya’da bir bankada çalışan dört dost, iş yerine giderken bir evin bodrum katında tesadüfen gördükleri gerekseme sahibi aile için kendi aralarında başlattıkları yardım kampanyasını sürdürerek birçok yuvaya ulaştı.

Hususi bir bankada vazife meydana getiren arkadaşların, gerekseme sahibi aileleri köy köy gezerek kendi imkanlarıyla tespit etmesi, bölgedeki esnaftan hem destek hem de takdir görüyor.


Ortalama 1,5 aydır bu işe gönül veren Abdullah Bahadır İpek, Mehmet Bardakçı, Ayşe Tok

Şavata ve Fatih Akay, maddi güçlük yaşayan ailelerin yüzünü güldürmeyi hedefliyor.

Dört dost, market ve değişik dükkanlardan satın aldıkları temel gerekseme malzemelerini otomobilleriyle ulaştırdıkları ailelerle de ilgilenip, bir süre söyleşi ediyor.

Abdullah Bahadır İpek, AA muhabirine, arkadaşıyla iş yerine giderken aracı park ettiğinde bir binanın bodrum katında oturan gerekseme sahibi Afganistan uyruklu aileyi fark ettiklerini söylemiş oldu.

Eve girip denetim ettiklerinde, temel yaşam malzemelerinin hiçbirinin olmadığını gördüklerini ifade eden İpek, “Tesadüfen karşımıza çıkan bu aileye yardım yapma sonucu aldık. İlk ilkin kendi evimizde kullanmadığımız, gerekseme fazlası ne kadar eşya var ise tedarik ederek aileye götürdük.” dedi.

İpek, başlattıkları bu minik desteğe çevredeki insanların da kayıtsız kalmadığını, kendileri vasıtasıyla ailenin gereksinimlerini giderdiklerini söyledi.

Afgan çocuk, ailelere daha süratli ulaşmalarını sağlıyor

Başlattıkları bu iyilik hareketinin, silsile halinde ihiyaç sahibi öteki ailelere de ulaşmaya başladığını belirten İpek, “Toplanan yardımları dağıttığımız evler artınca, Afganistan uyruklu bir ailenin evladı Cemşit ile tanıştık. Bu çocuk hem Türkçe hem de Afganların konuşmuş olduğu dili bilmiş olduğu için desteğe gereksinim duyan ailelere daha süratli ulaşmaya başladık.” diye konuştu.

Bu mutluluğun, kendilerine farkındalık yardımıyla nasip bulunduğunu vurgulayan İpek, şunları kaydetti:

“Desteğe muhtaç ailelerin ihtiyacını gidermek için bir sürü vakıf ve dernek var. Sadece ikimiz de kısa sürede yapılabilecek ne var ise elimizden geldiğince yardım götürmeye çalışıyoruz. Bu gayretimizi gören bazı kurumlar da yardım götürdüğümüz ailelere çeşitli desteklerde bulunmuş oldu. Şu anda 10’un üstünde ailenin gereksinimlerini elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Her vatandaşımızın görmüş olduğu yoksul ve desteğe muhtaç insanoğlu var. Biz bu durumu, tüm vatandaşların sorumluluğu olarak görüyoruz.”

“Daha oldukca yakacak, besin ve giyecek yardımı yapıyoruz”

Ayşe Tok Şavata ise ilk yardım ettikleri ailenin kundaktaki bebeğini gördüklerinde oldukca duygulandıklarını dile getirdi.

Kendi yardımlarının yanı sıra çevrelerindeki herkesten katkı aldıklarını özetleyen Şavata, “Daha oldukca yakacak, besin ve giyecek yardımı yapıyoruz. Topladığımız eşyaları kendi aracımızla gerekseme sahibi ailelerin evlerine götürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dört arkadaş, ihtiyaç sahibi ailelerin yuvasına mutluluk taşıyor
Dört arkadaş, ihtiyaç sahibi ailelerin yuvasına mutluluk taşıyor
Dört arkadaş, ihtiyaç sahibi ailelerin yuvasına mutluluk taşıyor
Dört arkadaş, ihtiyaç sahibi ailelerin yuvasına mutluluk taşıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Harp Güler
KAYNAK: www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here