Diyabetliler için en iyi 7 meyve

Kan şekerinizi sıhhatli bir aralıkta tutmanıza destek olabilecek diyabet dostu bir rejim ararken, evinizdeki meyve sepetinden öteye bakmayın.

Meyvenin diyabetliler için güvenli olmadığını terimi popüler bir diyabet efsaneden ibaret. Nitekim,  Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) nazaran, birçok meyve türü, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmaya destek olabilecek kuvvetli bir gıda olan lifin yanı sıra size iyi gelen vitamin ve minerallerle doludur.

Lif, tokluk duygularını teşvik ederek ve talep ve aşırı yemeyi azaltarak sağlığınıza daha çok yarar sağlayabilir. Sıhhatli kilo; insülin duyarlılığınızı artırabilir ve diyabet yönetiminize destek olabilir.

Peki, diyabet için en iyi meyveleri iyi mi seçeceksiniz? Bazı meyve türleri diyabet için fena olabilirken, çilek, narenciye, kayısı benzer biçimde tüm meyveler ve evet, elma bile diyabet ve genel sağlığınız için iyi olabilir.

Sadece diyabet rejiminizdeki herhangi bir gıdada olduğu benzer biçimde, karbonhidratları sayma  ve  ne yediğinizi takip etme mevzusunda akıllı olmalısınız. Porsiyon boyutu  anahtardır.

Meyveyi bütünüyle, organik haliyle tüketin ve şuruplardan yada ilave şeker içeren işlenmiş meyvelerden kaçının; bunlar, kan şekerinizi yükseltir. Rejim kararları vermek için glisemik indeksi (GI)  yada glisemik yükü (yiyeceklerin kan şekeri seviyenizi iyi mi etkilediğini gösteren ölçüler) kullanıyorsanız, bir çok tüm meyve iyi bir seçimdir zira bu sıralamalarda düşük olma eğilimindedirler.

İşte diyabet dostu en iyi 7 meyve.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #1

KAYISI

Kayısı, tatlı bir yaz meyvesidir ve diyabet rejimi planınıza mükemmel bir katkı sağlar. Bir kayısı, yalnız 17 kalori ve 4 gr karbonhidrat ihtiva eder. Dört taze kayısı, günlük A vitamini  ihtiyacınızın 134 mikrogramını (mcg)  karşılar ki bu, günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 15’idir. Bu mükemmel meyve bununla birlikte  iyi bir lif deposudur. Dört kayısı 3 gr lif ihtiva eder ve bu günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 10’unu karşılar.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #2

KİRAZ

Bir fincan kadar kirazda 52 kalori ve 12.5 gr karbonhidrat vardır ve bilhassa iltihapla mücadelede iyidirler. Kirazlar ek olarak kalp hastalığı, kanser ve öteki hastalıklarla savaşmaya destek olabilecek antioksidanlarla doludur. Kirazlar taze, konserve, dondurulmuş yada kurutulmuş olarak tüketilebilir. Sadece birçok konserve ve kuru meyve, kan şekerinizi artırabilecek ilave şeker içerdiğinden, etiketleri denetim ettiğinizden güvenilir olun.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #3

PORTAKAL

Yalnız bir orta boy portakal ile günlük ihtiyacınız olan C vitamininin yüzde 78’ini alabilirsiniz. Bir orta boy portakal 70 mg C vitamini ihtiva eder. Bu ferahlatıcı meyve, sadece15 g karbonhidrat ve 62 kalori ihtiva eder. Bir orta boy portakal ek olarak kan basıncını normalleştirmeye destek olabilecek 40 mcg folat ve 237 mg potasyum ihtiva eder. Ve bu sulu ikramın tadını çıkarırken, greyfurt benzer biçimde öteki turunçgillerin de mükemmel seçenekler bulunduğunu ihmal etmeyin.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #4

KİVİ

Bir orta boy kivi, 215 mg potasyum (günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 5’i), 64 mg C vitamini (günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 71’i) ve 2 g lif (günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 8’i) ihtiva eder. Bir kivi ek olarak ortalama 42 kalori ve 10 g karbonhidrat ihtiva eder, bu yüzden diyabet dostu rejiminize zekice bir katkıdır. Kivi yıl süresince mevcuttur ve buzdolabında yedi güne kadar dayanır.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #5

ŞEFTALİ

Güzel kokulu, sulu şeftaliler, mükemmel tatları ile diyabet dostu rejiminize dahil edilebilir. Bir orta boy şeftali, 59 kalori ve 14 gr karbonhidrat ihtiva eder. Şeftali ek olarak, günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 11’ini karşılayan 10 mg C vitamini ve yüzde 6’sını karşılayan 285 mg potasyum ihtiva eder. Diyabet dostu bir atıştırmalık istediğinizde, şeftali dilimlerini yoğurt, ezilmiş buz ve birazcık tarçın yada zencefil ile püre haline getirerek süratli bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #6

ELMA

Orta büyüklükte bir elma yalnız 95 kalori ve 25 gr karbonhidrat ihtiva eder. Elmalar ek olarak lif ile doludur. Orta boy bir elma günlük almanız ihtiyaç duyulan lif miktarının yüzde 16’sı olan ortalama 4 g lif ihtiva eder. Bir orta boy elma ek olarak 8.73 mg C vitamini ihtiva eder. Araştırmalara nazaran, elma akbuğu fazladan lif ve kalp koruyucu antioksidanlarla besleyicidir.

Diyabetliler için en iyi 7 meyve #7

ARMUT

Armut mükemmel bir lif deposudur. Bir orta boy armut, ortalama 5.5 g lif ihtiva eder ve bu, günlük almanız ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 20’sini karşılayabilir. Ek olarak, bir çok meyvenin aksine, toplandıktan sonrasında doku ve lezzet açısından iyileşirler. Olgun ve yiyecek için muhteşem armutlar, buzdolabında uzun bir süre muhafaza edilebilir.

Tavsiyeler dahil bu içerik yalnızca genel bilgiler sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini alamaz. Daha çok data için devamlı bir uzmana danışın.


Kaynak: www.ensonhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here